Chorwacja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów, zarówno z uwagi na panujący tam klimat, jak i dostępność pięknego wybrzeża i ciekawe miejsca warte zobaczenia. Sprawdźmy, gdzie szczególnie warto się udać podczas pobytu w słonecznej Chorwacji.

Hvar – niebezpieczna wyspa lawendy

Hvar jest niewielką wyspą o długości 68 km i szerokości dochodzącej do 10,5 km, którą bez trudu można przebyć w jeden dzień. Na stale zamieszkuje ją ok. 11 tysięcy osób, a w sezonie turystycznym stanowi ona nie lada gratkę dla tych, którzy spragnieni są pięknych widoków. Dwie strony wyspy mają zupełnie inny charakter, od północy bowiem spotkać można przede wszystkim łagodne zatoczki, od południa zaś – nieprzyjazne, skaliste zbocza. To właśnie ta budowa sprawia, że przejażdżka drogami Hvaru może skutecznie podnieść adrenalinę – drogi na tej wyspie uznawane są za jedne z najbardziej krętych i niebezpiecznych. Z drugiej strony jednak jest to wyspa niezwykle słoneczna, ze skąpymi opadami deszczu, wypełniona licznymi hotelami. Warto odwiedzić ją zwłaszcza w sezonie kwitnienia lawendy, która wysiana jest praktycznie na większości terenów, gdzieniegdzie będąc przecinaną gajami oliwnymi i figowymi. Warto spróbować również lokalnego wina, pędzonego z tutejszych upraw winorośli.

Mljet – przyroda i kultura w parze

Kolejną wyspą wartą odwiedzenia jest Mljet, o maksymalnej szerokości 3 km i długości 37 km. Praktycznie cała zalesiona część wyspy zajęta jest przez niezwykle urokliwy i uważany za jeden z najpiękniejszych w Chorwacji Park Narodowy Mljet. Obecnie wyspa jest zasiedlona przez około tysiąc osób i odwiedzana głównie przez turystów. Jej ciekawym punktem jest jezioro, na którym położona jest niewielka wysepka z zachowanym w oryginalnej budowie klasztorem Benedyktynów jeszcze z XII wieku.

Dubrownik – miasto z historią

Będąc w Chorwacji nie można wręcz nie odwiedzić Dubrownika, który jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów miast tego państwa. Zwłaszcza warte uwagi jest Stare Miasto, które wpisano na listę dziedzictwa kulturowego z uwagi na zachowane mury miejskie – spacer nimi to połączenie historii oraz pięknych widoków. Mury otaczają utrzymaną w średniowiecznym charakterze tradycyjną, miejską dzielnicę, w której znajduje się m.in. muzeum w pałacu Rektorów, kilka różnych klasztorów czy najstarsza, otwarta oryginalnie w XIV wieku, apteka europejska. Warta uwagi jest również fontanna przy Wielkiej Studni Onofria, wyposażona w szesnaście figur; została zaprojektowana w pierwszej połowie XV wieku przez architekta z Neapolu.

Lokrum – przeklęta wyspa

Jeśli zaplanowaliśmy zwiedzanie Dubrownika, to powinniśmy poświęcić również czas na odwiedzenie wyspy Lokrum. Leży ona lekko ponad pół kilometra od zabudowań Starego Miasta w Dubrowniku, a jej historia sięga jeszcze XI wieku. Nie jest stale zamieszkana, jako że cały jej teren objęty jest ochroną rezerwatową – można natomiast ją zwiedzać oraz na niej wypocząć. Obecnie oglądać tutaj można rośliny posadzone niegdyś w ramach ogrodu botanicznego, a także Morze Martwe – niewielkie, bardzo zasolone jezioro, mające aż 10 m głębokości. W ruinach opactwa benedyktyńskiego mieści się obecnie restauracja. Warto dodać, że na brzegach wyspy znajdują się liczne plaże, w tym przeznaczone również dla nudystów. Na jednym ze wzgórz mieści się fort Royal – pozostałość po francuskim forcie; z wieży rozciąga się tutaj piękny widok na Dubrownik. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że na wyspie nikt nie spędza czasu po zmroku i nikt nie zostaje na noc. Z jednej strony wynika to z faktu, że warunki rezerwatu na to nie pozwalają pod względem prawnym. Z drugiej zaś panuje przekonanie, że ostatni z wyjeżdżających stąd po rozkazem Napoleona przeor zakonu przeklął wyspę – i jest ona obecnie objęta zagrażającą życiu klątwą.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – czarodziejski zakątek

Park Narodowy Jezior Plitwickich to położony niedaleko granic z Bośnią i Hercegowiną park narodowy, który słynie z szesnastu połączonych ze sobą, krasowych jezior, opatrzonych pięknymi, naturalnymi wodospadami. Jeziora położone są w Górach Dynarskich, a wodę w nich zapewnia potok Plitvica, od którego nazwę wziął cały park. Za najbardziej malowniczy uważa się tutaj Wielki Wodospad o wysokości 78 metrów, będący równocześnie najwyższym wodospadem Chorwacji. Dla pasjonatów większych wyzwań ciekawą opcją może być zwiedzanie licznych jaskini położonych na terenie parku. Trzeba tylko pamiętać, że choć park jest bardzo dobrze zagospodarowany pod względem oznaczenia szlaków (najdłuższe mają ok. 8 godzin) i miejsc na odpoczynek, zabronione jest zbaczanie ze ścieżek czy wchodzenie do krystalicznie czystej wody.

Twierdza Klis – czasy imperium rzymskiego

Chorwacja, z uwagi na swoją budowę terenu, słynie z ciekawie położonych zabudowań. Twierdza Klis położona w Dalmacji, niedaleko Splitu, jest jedną z najbardziej znanych fortec. Istniała już za czasów imperium rzymskiego, należąc w międzyczasie do Chorwatów, ale również Turków czy Francuzów. Przez wiele wieków stanowiła jedną z najistotniejszych fortec w tym regionie, zwana nawet była „kluczem Dalmacji” z uwagi na swoje strategiczne położenie oraz rolę. Obecnie twierdza ma długość ponad 200 metrów i szerokość minimum 50. Większość zabudowań jest uszkodzona, jednak twierdzę można zwiedzać, przechadzając się zarówno dziedzińcami, jak również bramami czy murami. Mieści się tutaj również kościół św. Wita, który niegdyś pełnił funkcję meczetu.

Korcula – mały Dubrownik

Choć nazwa mały Dubrownik nie przypadła do gustu mieszkańcom Korculi, to jednak wielu turystów określa je właśnie tym mianem. Całe miasto z lotu ptaka przypomina kształtem rybę, a to przez wąską sieć uliczek wybudowanych w białym kamieniu. Do najważniejszych zabytków tego miasta należy katedra św. Marka, jednakże najchętniej odwiedzanym miejscem zdecydowanie jest muzeum Marco Polo. Zgromadzono w nim nie tylko pamiątki związane z życiem i podróżami tej postaci, ale również wykonane na zamówienie woskowe figury. Każdego, kto tu przybędzie, zachwycą trzy rzeczy: zachowane do dziś mury obronne, bardzo ciepły klimat miasta, wynikający ze sposobu jego budowy, a także wdzięczne, malownicze, wąskie uliczki, które pozostają w pamięci jako symbol Chorwacji.

Park Narodowy Krka – ostoja przyrody

Park Narodowy Krka jest jednym z chętniej odwiedzanych rezerwatów w Chorwacji – i jednym z bardziej znanych. Wyróżniają go przede wszystkim liczne wodospady powstałe na wapiennych skałach, zróżnicowane jednakże ukrytymi w lesie bagnami. Nie brak tutaj również ciekawych zabytków, choćby takich, jak resztki wodociągu rzymskiego czy ruiny stojących tu niegdyś twierdz chorwackich. Znaleźć można na terenie parku także zabytki natury sakralnej, w tym kościół Matki Boskiej Łaskawej, zlokalizowany dodatkowo na wyspie Visovac, zbudowany jeszcze przez franciszkanów, a także monastyr Krka.

Na zdjęciu tytułowym pokazany jest Dubrownik. Zdjęcie wykonane przez: Víctor González (Flickr, lic. Creative Commons)

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość