Choć Chorwacja jest rajem dla turystów i krajem dobrze zorganizowanym, to jednak są pewne rzeczy, które musimy zabrać z uwagi na formalności. Pozostałe akcesoria, ubrania i dodatkowe przedmioty warto mieć ze sobą, aby znacznie podnieść komfort wypoczynku czy zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami.

Waluta – czy wymieniać?

Walutą obowiązującą w Chorwacji są kuny, ale nie opłaca się ich kupować jeszcze w Polsce. Jeśli poruszamy się własnym samochodem, musimy pamiętać o konieczności opłacenia winiet na autostradach. Na tę okoliczność warto wykupić w Polsce euro, wcześniej orientując się, ile będziemy go potrzebować w ramach wybranej przez nas trasy. W zasadzie w większości państw po drodze możemy płacić w euro na bramkach czy podczas zakupu winietek.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wymiana złotówek na euro w Polsce, zwłaszcza jeśli trafimy na korzystny kurs. Następnie już w Chorwacji możemy wymienić euro na kuny w jednym z dostępnych kantorów. Nie warto robić tego tuż na granicy chorwackiej, gdzie przelicznik jest niekorzystny, a dodatkowo pobierana wysoka prowizja – ta w najkorzystniejszych przypadkach wynosi maksymalnie 1,5%. Warto zachować ze przy sobie potwierdzenie wymiany waluty, bo kuny możemy następnie zamienić na jakąkolwiek z wymienialnych walut, jeśli ich nie wykorzystamy.

To, ile pieniędzy wymienić, zależy w dużej mierze od planowanych przez nas wydatków. Jeśli udajemy się na wycieczkę zorganizowaną, odpadnie nam sporo kosztów noclegowych czy w kwestii wyżywienia. Warto wcześniej zaplanować np. wypady do parków narodowych czy na bardziej znane wyspy, bo ceny wejściówek i biletów z powodzeniem znajdziemy w internecie, na oficjalnych, chorwackich stronach. Dobrze jest jednak pamiętać, że w Chorwacji jest generalnie drożej aniżeli w Polsce, zarówno jeśli chodzi o zakwaterowanie, jak również samodzielnie wyżywienie. Co istotne, nie ma konieczności kupowania wody butelkowanej – w całej Chorwacji woda jest zdatna do spożycia.

W wielu miejscach (m.in. na chorwackich drogach szybkiego ruchu czy autostradach) płacić można kartą, dobrze jest jednak stale mieć przy sobie jakąś gotówkę. W miastach przeważają raczej małe sklepiki, w których nie zawsze możemy zapłacić bezgotówkowo.

W razie jazdy własnym autem

Jeśli do Chorwacji wybieramy się własnym samochodem, musimy pamiętać o niezbędnym jego wyposażeniu. Konieczne jest posiadanie wyposażonej apteczki, gaśnicy, kompletu zapasowych żarówek, trójkątów ostrzegawczych oraz kamizelek odblaskowych dla pasażerów auta.

Należy pamiętać także o niezbędnych dokumentach. W razie podróży własnym autem potrzebujemy dla niego dowodu rejestracyjnego oraz zielonej karty (tylko w przypadku przejazdu przez Bośnię i Hercegowinę). Warto zabrać również zaświadczenie o ostatnim – na wszelki wypadek. Niezbędny jest dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC we własnym kraju.

Dokumenty i formalności

Teoretycznie, według najnowszych zmian prawnych, możliwy jest wjazd od Chorwacji z dowodem osobistym. Wygodniej jednak i lepiej będzie zaopatrzyć się w paszporty – niezbędne dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Przy pobycie do 90 dni nie jest potrzebna wiza. Ważna informacja – trzeba sprawdzić, czy paszport posiada minimum 3 miesiące ważności od dnia, w którym wjedziemy na terytorium Chorwacji – jest to niezbędne.

Dla osób poruszających się własnym samochodem czy planujących wynajem auta na miejscu wystarczającym dokumentem jest polskie prawo jazdy.
Jeśli nie wybieramy się na wycieczkę zorganizowaną z biura podróży, warto pomyśleć o dodatkowym wykupieniu ubezpieczenia. Jest to dobry pomysł zwłaszcza w sytuacji, gdy podróżujemy z małymi dziećmi. W ten sposób uniknąć można sporych rachunków nie tylko za pobyt w szpitalu, ale również wszelką pomoc lekarską. Takie ubezpieczenie dodatkowo może obejmować również m.in. zagubienie czy kradzież bagażu.

Ubrania i akcesoria

Przydatne będą przede wszystkim ubrania letnie, choć na wieczorne spacery dobrze jest wziąć np. lekkie kurtki – przydadzą się również w razie wiatru czy nagłego deszczu. Dodatkowo przydatny będzie niewielki plecak do zabierania na wycieczki czy plażowanie. Jeśli planujemy wypady do parków narodowych czy piesze wędrówki, niezbędne będzie bardziej zabudowane obuwie sportowe. W innym przypadku wystarczające okażą się zwykłe klapki oraz tenisówki. W razie zamieszkania w hotelu z basenem dobrze jest mieć również klapki basenowe oraz spory ręcznik. Plaże w większości przypadków w Chorwacji są kamieniste i żwirowe, dlatego niezbędny jest zakup odpowiedniego obuwia do chodzenia w wodze. Pozwoli to zapobiec nieprzyjemnym doznaniom, ale również przypadkom nadepnięciom na kolce jeżowców czy poślizgnięciom. Takie obuwie kupić można też na miejscu, aczkolwiek często w nieco wyższej cenie; przyda się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Na plażę warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy, zwłaszcza jeśli jedziemy w lipcu czy sierpniu. Przy bardziej odsłoniętych miejscach sprawdzi się parawan plażowy, aby osłonić się przed wiatrem; warto jednak sprawdzić, czy plaża w danej okolicy nie posiada sprzętu do wypożyczenia albo specjalnie zbudowanych stanowisk do plażowania. Jeśli nie, dobrze jest zabrać również grubszą matę, bo leżenie na kamienistej plaży jest średnio wygodne. Konieczne będzie również zabranie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym oraz kremów po opalaniu. Wszyscy uczestnicy wycieczki powinni posiadać okulary przeciwsłoneczne.

Autorem zdjęcia tytułowego jest Lauren Parnell Marino (Flickr, lic. Creative Commons)

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość