Jeśli nie wykupujemy wycieczki w ramach biura podróży, to często samodzielnie musimy zorganizować sobie transport do Chorwacji oraz z powrotem. Najczęstsze rozwiązania są dwa: wybór przelotu samolotami na jedno z chorwackich lotnisk albo wyjazd własnym autem. Każde z tych rozwiązań ma swoje, zalety, a także optujących za nimi zwolenników.

Chorwacja – dojazd własny

Samodzielny dojazd do Chorwacji autem jest rzecz jasna możliwy i jak najbardziej wykonalny, jeśli tylko cenimy sobie długie podróże samochodowe, a najlepiej – jeżeli mamy kierowcę na zmianę. Zależnie od wybranej trasy, zdecydowania się na liczne rozwiązania w formie autostrad czy nawet prędkość jazdy i obciążenie samochodu, dojazd potrwać może od 10 do 18 godzin. Jeśli zdecydujemy się na poruszanie własnym samochodem, to musimy pamiętać o wymieniających się w państwach turystycznych turnusach – inaczej staniemy na zakorkowanych przejściach granicznych. Z tego powodu dobrze jest wyjeżdżać na tygodniu, zaś zupełnie odpuścić sobie podróżowanie w sobotę, kiedy to na terenie nawet samej Chorwacji natrafimy na znacznie wzmożony ruch.

Przygotowanie do podróży samochodem

Zanim wyruszymy autem, musimy dokonać pewnych przygotowań. Przede wszystkim dobrze jest odpowiednio zaopatrzyć samochód we wszystkich niezbędne dokumenty i przedmioty, a także dokonać przeglądu. Przegląd jest o tyle istotny, że pozwoli wyeliminować zużyte części i wymienić je w Polsce, często o wiele taniej i kosztem mniejszych nerwów, aniżeli na trasie. Należy sprawdzić stan koła zapasowego, a także uzupełnić apteczkę, zadbać o ważność gaśnicy, zestaw żarówek zapasowych, obecność trójkąta i kamizelek odblaskowych dla każdego z pasażerów. Dodatkowo musimy posiadać ze sobą również dowód tożsamości albo paszport oraz dokumenty rejestracyjne i ubezpieczeniowe samochodu. Jeśli zdecydujemy się na jazdę przez Bośnię i Hercegowinę bądź planujemy tam wyskoczyć na wycieczkę, niezbędna jest nam zielona karta.

Wybór trasy i koszty

Wybór trasy ma wpływ na dwie rzeczy: szybkość dojazdu do Chorwacji oraz ewentualne, dodatkowo ponoszone koszty. Jeśli wybierzemy trasę wiodącą poza autostradami, to prawdopodobnie oszczędzimy na winietach, ale musimy liczyć się z gorszą jakością dróg oraz koniecznością wykupienia noclegu, bo podróż może zająć nawet prawie całą dobę – zwłaszcza gdy trafimy na korki. Z kolei wybór trasy z autostradami podnosi koszt podróży o winiety, ale z drugiej strony do Chorwacji możemy dojechać o wiele szybciej. Bez względu na wybraną trasę musimy posiadać nawigację satelitarną w razie wypadku na drodze czy remontów, które skierują nas na nieznane drogi.

Istnieją w zasadzie trzy najczęściej wybierane trasy, które wiodą przez drogi z autostradami. Pierwsza z nich to droga przez Czechy, Austrię i Słowenię- przy tym autostrady w Słowenii zaliczane są obecnie do najkosztowniejszych. Alternatywna trasa wiedzie przez Słowację i Węgry. Jeśli mieszkamy w Polsce zachodniej, wygodniej będzie nam wybrać się przez Niemcy i Austrię. Trasa ekonomiczna i wymagająca noclegu z kolei wiedzie przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię, ale omija w dużej mierze autostrady, przez co wydłuża czas jazdy.

Jeśli decydujemy się jechać autostradami, możemy wykupić winiety. Taki system obowiązuje m.in. w Czechach (winieta 10-dniowa – ok. 310 CZK), Słowenii (winieta 7-dniowa – 15 bądź 30 EUR, zależnie od rozmiarów pojazdu), Austrii (winieta 10-dniowa – ok. 9 EUR), na Węgrzech (winieta 7-dniowa – ok. 3000 HUF). Warto sprawdzić trasę również w samej Chorwacji, gdzie autostrady i drogi szybkiego ruchu płatne są w systemie przejazdowym od bramki do bramki. Za trasę ok. 100 km zapłaci się niecałe 50 kun.

Czym jechać do Chorwacji?

Do Chorwacji samolotem

Podróż samolotem ma jeden, niezaprzeczalny plus – jest o wiele krótsza. Zazwyczaj dolecimy tam już w dwie godziny, co w porównaniu z czasem i komfortem podróży autem czyni znaczną różnicę. Z drugiej strony ceny biletów bywają wysokie, dlatego dla osób, które planują rodzinną wycieczkę może to być znaczny wydatek. Brać pod uwagę trzeba również ilość zabieranego bagażu – jeśli planujemy pobyt pod namiotem, to podróż samolotem będzie po prostu niewygodna i kosztowna. Dla osób zdecydowanych na taki sposób dotarcia do Chorwacji poleca się przede wszystkim wykupienie biletów o wiele wcześniej, w licznych promocjach; do tego kraju z Polski lata wielu przewoźników, więc wielość propozycji nie powinna być problemem. Dobrze jest również wykupić bilet w obie strony, który zwykle oferuje dodatkową zniżkę.

Lotniska w Chorwacji

W Chorwacji są cztery lotniska obsługiwane przez praktycznie większość europejskich linii lotniczych, w tym LOT, Lufthansę, Norwegian, Croatia Airlines. Są to:

  1. Lotnisko w Kastel, 25 km od Splitu, 6 km od Trogiru – to jedno z większych chorwackich lotnisk. Z lotniska wiedzie droga ekspresowa i krajowa, umożliwiająca dojazd do Splitu w mniej niż godzinę. Dodatkowo do miejscowości tej i mniejszych miast w różnych kierunkach jeżdżą taksówki oraz autobusy. Można również wypożyczyć samochód.
  2. Lotnisko w Zagrzebiu – leży 17 km od centrum Zagrzebia i stanowi największe krajowe lotnisko. Port lotniczy posiada liczne wypożyczalnie samochodów, a dodatkowo oferuje również przejazdy taksówkami i specjalnym, lotniskowym autobusem do centrum Zagrzebia. Stąd można wyruszyć w dalszą podróż.
  3. Lotnisko w Cilipi – położone jest 20 km od Dubrownika, oferuje możliwość wynajęcia samochodu na czas pobytu. W około 25 minut dojechać można stąd do centrum Dubrownika, zarówno taksówkami, jak również znacznie tańszymi autobusami.
  4. Lotnisko niedaleko Puli – leży na półwyspie Istria. Lotnisko oferuje możliwość wynajęcia własnego samochodu. W innym przypadku do bardziej rozwiniętej siedzi komunikacyjnej trzeba dostać się taksówką, jadąc ok. 6 km do miejscowości Pula. Alternatywą jest autobus do miasta oraz na dworzec autobusowy w Puli – jeździ on jednak nieregularnie i tylko raz bądź dwa razy dziennie.

Czym jechać do Chorwacji?

To zależy od indywidualnych potrzeb.

Mamy szczerą nadzieję, że powyższe zestawienie plusów i minusów obu rozwiązań pomoże rozwiać wątpliwości!

Zachęcamy do wypróbowania naszej wyszukiwarki jachtów w Chorwacji:

Wyszukiwarka jachtów - czarteruj.com

 

Autorem zdjęcia tytułowego jest Aero Icarus (Flickr, lic. Creative Commons)

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość