Co o Chorwacji wiemy?

 

Stolica to Zagrzeb, język urzędowy chorwacki, sąsiedzi: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia, Węgry, Słowenia. Dostęp do Adriatyku. Poza tym to jeden z popularniejszych celów wakacyjnych Polaków. Przepiękne krajobrazy, pogoda gwarantowana, woda w morzu ciepła, podróż relatywnie krótka, no i wspaniała kuchnia, pełna świeżych owoców morza!

 

Dlaczego i kiedy warto odwiedzić Chorwację?

 

To, że Chorwację warto odwiedzić, nie ulega wątpliwości. Chorwacji nie trzeba już nawet reklamować, ponieważ z pewnością większość z nas wie, że jest to idealne miejsce dla wszelkiej maści turystów i uprawiania różnego rodzaju turystyki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, czy będzie to leżenie plackiem i smażenie się w promieniach południowego słońca, piesze wycieczki po pięknych parkach krajobrazowych, zwiedzanie zabytków architektury, czy uprawianie sportów wodnych, jak na przykład żeglowanie.
Chorwacja co roku przyciąga setki tysięcy turystów piękną pogodą, wspaniałym krajobrazem, zwłaszcza linii brzegowej, ciepłym i czystym Adriatykiem, i cenami wciąż jeszcze niższymi niż w Europie Zachodniej, choć nie są to już ceny sprzed kilku lat.

Jeśli chodzi o najodpowiedniejszą porę na odwiedzenie tego pięknego kraju, to najlepiej jest się tam wybrać jeszcze przed sezonem lub krótko po jego zakończeniu. I choć łatwiej jechać na urlop w lipcu i sierpniu, warto pomyśleć na przykład o czerwcu i wrześniu. W szczycie sezonu, szczególnie w sierpniu, kiedy to większość krajów Europy Zachodniej wybiera się na wakacje, Chorwacja jest zatłoczona, a drogi zakorkowane. Natomiast w czerwcu czy wrześniu nadal będzie bardzo ciepło, a już nie nieznośnie upalnie. Ceny kwater oraz usług spadną, a my będziemy mogli cieszyć się większą swobodą na plaży, na morzu, na drogach czy na szlakach turystycznych. Jeśli jednak musimy wybrać się w środku sezonu, warto zastanowić się nad wyprawą w środku tygodnia, a nie w weekend.

Do Chorwacji na żagle

Chorwacji

Chorwacja jest przede wszystkim znana ze swojego wspaniałego wybrzeża o długości ponad 400 kilometrów, urozmaiconego ogromną liczną półwyspów, wysp, zatok, plaż i oczywiście portów. Chorwacja znana jest bowiem z licznych, obecnie około 50, świetnie wyposażonych i znajdujących się niedaleko siebie marin. W marinach tych można wyczarterować wszelkiego rodzaju jednostki, jachty żaglowe albo jachty motorowe, lub też luksusowe i szybkie łodzie motorowe. Z pewnością każdy w tej bogatej ofercie znajdzie coś dla siebie.
My przede wszystkim polecamy miejsca, w których można wyczarterować jachty przez portal Czarteruj.com, czyli sprawdzony i polecany Dubrownik, Szybenik, Split, Trogir, Rogoznica. Zapraszamy na stronę portalu: jachty w Chorwacji.
Jeśli natomiast chodzi o warunki czarteru, to mogą one nieco odbiegać od warunków w innych europejskich krajach. Żeglarz, który chce samodzielnie prowadzić jacht, bez wynajmowania skippera, musi mieć co najmniej patent sternika jachtowego oraz licencję radiooperatora. Licencję taką może mieć też inny członek załogi.

Dokumenty wymagane do żeglowania w Chorwacji

Jeżeli zdecydujemy się na czarter jachtu w Chorwacji, armator wyposaży nas w niezbędne dokumenty. Do żeglugi na wodach Chorwacji wymagane są:
– lista załogi z danymi osobowymi i numerami paszportów,
– lista osób przebywających na jachcie,
– dokument potwierdzający, że jacht nadaje się do żeglugi,
– dokument potwierdzający uprawnienia prowadzącego jacht,
– ubezpieczenie od odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim,
– dokument własności jachtu lub pełnomocnictwo wydane przez właściciela.
W przypadku jachtów polskich (czy bandery innej niż chorwacka) potrzebna jest jeszcze winieta, która upoważnia do pływania w danym sezonie.
– odpowiednie dokumenty uprawniające do prowadzenia czarterowanej jednostki.

Czego o Chorwacji nie wiemy?

Chorwacji

 • W Chorwacji wymyślono krawat. Na początku miał on postać chusty, ale jeszcze w XVII wieku zyskał postać znaną do dziś.
 • Chorwacji swoją nazwę zawdzięczają Dalmatyńczyki, od regionu Dalmacja, gdzie pełniły rolę psów gończych.
 • Zarówno po polsku, jak i po chorwacku, tamtejsza waluta, czyli kuna, oznacza dobrze nam znanego uroczego zwierzątka.
 • W Chorwacji znajduje się ponad 1200 wysp, z czego większość bezludnych.
 • W Chorwacji leży najmniejsze miasto świata z prawami miejskimi – Hum, w którym mieszka, w zależności od źródła, od 8 do 23 osób.
 • W Chorwacji znajduje się aż 7 obiektów wpisanych na listę UNESCO, a są to: Stare Miasto w Dubrowniku, Kompleks z Pałacem Dioklecjana w Splicie, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Episkopat kompleksu Bazyliki Eufrazjusza w Poreču, Stare Miasto w Trogirze, Katedra św. Jakuba w Szybeniku Równina Starego Gradu.
 • Z Chorwacji pochodzą Marco Polo i Nikola Tesla.

I jeszcze kila ciekawostek filmowych:

 • Wielu miłośników niezwykle popularnego serialu Gra o Tron na pewno wie, że to właśnie w Chorwacji kręcono ten serial. Między innymi w Dubrowniku, Szybeniku, Trogirze czy Splicie.
 • W Chorwacji kręcono również przygody indiańskiego wodza Winnetou według powieści Karola Maya.
  Natomiast zdaniem Alfreda Hitchcocka to właśnie w Chorwacji są najpiękniejsze zachody słońca. A my się z nim w pełni zgadzamy

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość