Ahoj Kapitanie! Dziś dowiesz się gdzie żeglować w Polsce!

Tak się złożyło, że łączą nas trzy bardzo ważne sprawy. Po pierwsze: posługujemy się tym samym językiem. Po drugie: skoro już mówimy tym samym językiem to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że łączy nas również pochodzenie. Po trzecie: kochamy żeglować.

To właśnie z powodu tych trzech spraw, które nas tak silnie łączą, powinniśmy być niezwykle dumni i szczęśliwi. Polska to istny raj dla miłośników sportów wodnych. To właśnie tutaj, w naszym kraju, powstały Mazury, które corocznie ściągają tysiące miłośników żeglugi.

W tym artykule opisuję dziewięć najwspanialszych miejsc do żeglowania w Polsce. Jest to oczywiście ranking całkowicie subiektywy i liczę na to, że z czasem, w sekcji komentarzy, pojawią się inne propozycje! Zaczynamy!

1. Ruciane Nida

Jezioro Nidzkie jest jednym z najpiękniejszych mazurskich jezior. Jego powierzchnia wynosi około 18 km kw, jego brzegi porastają gęste lasy oraz w całości znajduje się na obszarze Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto na jego terenie zawsze odnajdziemy spokój i ciszę. Doskonale wspominam mój pierwszy rejs po tym jeziorze; pierwsze noce spędzone na wodzie oraz niefortunne, często powtarzające się, uderzenia bomu.

Statek na tym jeziorze może spokojnie meandrować pomiędzy jego szerokimi brzegami 🙂

Prawa autorskie: ruciane-nida.pl

2. Jezioro Solińskie

Czyli najpiękniejsze jezioro zaporowe w Polsce z wyjątkowym zakątkiem – „bieszczadzkim morzem”. Jezioro Solińskie o powierzchni ok. 20 km kw jest w ocenie wielu żeglarzy jednym z najbardziej wymagających. Wszystko przez często zmieniające się wiatry i zróżnicowanie powierzchni wody. Urozmaicona linia brzegowa, interesujące zatoczki, przystanie oraz wyspy, sprawiają, że każdy amator żeglugi odnajdzie tam raj dla duszy. Warto podkreślić, że woda w jeziorze – jak na polskie warunki – jest bardzo ciepła i dochodzi nawet do 23 st. C.

To doskonały kontrargument dla członków rodziny, którzy nie lubią marznąć! W tym jeziorze nikt nie zmarznie 🙂

This photo of Lake Solina is courtesy of TripAdvisor

3. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

To idealne miejsce do żeglowania dla niewprawnych amatorów rodzinnych wycieczek wodnych, którzy wolą spokój i możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Na szlaku znajduje się sieć zmodernizowanych portów, zlokalizowanych w okolicach Zalewu Szczecińskiego i wybrzeża Morza Bałtyckiego. Wiele szlaków naturalnie łączy się z europejską siecią śródlądowych dróg wodnych. Położenie przy granicy z Niemcami pozwala na odwiedzenie dwóch krajów podczas jednego urlopu! Zachodniopomorski Szlak Żeglarski liczy aż 380 km!

4. Pętla Raduńska

Również znana jako Kółko Raduńskie biegnie przez kaszubskie jeziora połączone ze sobą w formie pętli, którą można przepłynąć, rozpoczynając z dowolnie wybranego przez siebie miejsca.

Na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, wzdłuż całego szlaku na żeglarzy czekają urocze zatoczki i wspaniałe miejsca do kąpieli. Ponadto odnajdziemy tu miejsca do wędkowania oraz spokojne przystanie. Dziesięć połączonych ze sobą jezior tworzy ponad 60-kilometrową pętlę. Nawet najgorsze załamanie pogody nie stanowi tutaj problemu. Wysokie brzegi skutecznie ochronią Ciebie i Twoją załogę! Zakaz używania motorówek i skuterów wodnych z jednej strony zapewnia odpowiednią ciszę, a z drugiej sprawia, że organizacja regat jest tu o wiele bezpieczniejsza niż na Mazurach czy nad Zalewem Zegrzyńskim.

5. Jezioro Charzykowskie

To przepływowe jezioro rynnowe, leżące na terenie Równiny Charzykowskiej, które znajduje się w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Jezioro Charzykowskie znajduje się na 12 miejscu wśród największych Jezior Polski. Maksymalna głębokość wynosi tu aż 30 metrów, przy czym punkty o dużej głębokości tj. 20-25 metrów są rozsiane w różnych częściach jeziora sprawiając, że jest ono bardzo zróżnicowane. Niestety jezioro niegdyś znane z obfitych ilości ryb, teraz dosłownie świeci pustkami.

Warto odwiedzić i dużo żeglować! Ryb tutaj niestety za wielu nie znajdziecie.

6. Jezioro Czorsztyńskie

Po malowniczym Jeziorze Czorsztyńskim warto przemieszczać się własną łajbą. Dzięki temu będziecie mogli poznać tę niesamowitą okolicę oraz zwiedzić średniowieczne zamki, które stoją nad brzegami jeziora. Jest tam wręcz baśniowo. Ciekawie zróżnicowana przyroda, zamek Dunajec, ruiny zamku w Czorsztynie, gdzie powstały przystanie dla statków, a warownie zostały udostępnione turystom, sprawiają, że to miejsce musi znaleźć się na liście każdego amatora żeglugi!

7. Resko

Mniej popularne jezioro Resko położone nad samym morzem w okolicach miejscowości Rogowo.

Akwen stanowi siedlisko przyrodnicze chronione w obszarze Natura 2000. Resko Przymorskie jest wykorzystywane szczególnie aktywnie w sezonie letnim. Można tutaj pływać zarówno na jachtach jak i rowerach wodnych czy kajakach. Co ciekawe, obszar ze względu na silne wiatry jest wykorzystywany przez osoby uprawiające m.in. windsurfing.

W pobliżu miejsca gdzie Stara Rega wpływa do jeziora znajduje się prywatne łowisko, gdzie turyści uprawiają wędkarstwo. Administratorem wód Reska Przymorskiego jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

8. Jezioro Sztynorckie

Od portu Sztynort można wypłynąć na akweny takie jak: Jezioro Kisajno, Jezioro Dargin czy Jezioro Łabap. Oferta jest atrakcyjna przede wszystkim ze względu na dobrze rozwinięty i nowoczesny port oraz lokalizację blisko Giżycka – istnego centrum Mazur. Ponadto na naszej stronie możecie Państwo zarezerwować w tym porcie niezwykle atrakcyjne jachty! 🙂

9. Jezioro Łabap

Jest to niewielki zbiornik, w którym dość trudno jest odszukać wyraźną granicę z jeziorem Dargin. Granica z jeziorem Dobskie jest sugerowana za pomocą ukształtowania terenu, półwyspów i wyspy, które tworzą naturalną linię odgradzającą te dwa zbiorniki. Jezioro Łabap charakteryzuje się niewielkimi, w porównaniu z innymi zbiornikami jezior Mazurskich, głębokościami.

Gdzie żeglować w Polsce?

Podsumowanie

Polska to niezwykle zróżnicowana kraina. Morze, góry i mazury tworzą niespotykane nigdzie indziej warunki do wypoczynku. Skoro tu jesteś to na pewno najbardziej przemawia do Ciebie wizja odpoczynku na wodzie. Nie dziwi nas to! Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych rad i wybierzesz jedno z dziewięciu wyżej wspomnianych miejsc! 🙂 Teraz już wiesz gdzie żeglować 🙂

Aby pomóc Ci w wyborze doskonałego jachtu, miejsca oraz czasu stworzyliśmy specjalna wyszukiwarkę, dzięki której będziesz mógł/a zarezerwować swój jacht.

Wyszukiwarka jachtów - czarteruj.com

Wystarczy kliknąć 🙂 

Życzymy pomyślnych wiatrów!
czarteruj.com

 

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość