Grecja jest jednym z najlepszych wyborów na cel europejskiej żeglugi. Zarówno niesamowita historia kraju, jak i fantastyczne warunki składają się na popularność tego kierunku wśród pasjonatów podróży. I chociaż wizja udania się na tułaczkę po kolebce cywilizacji europejskiej, pełnej licznych zabytków i barwnej kultury bezsprzecznie jest bardzo atrakcyjna, jest parę rzeczy które trzeba rozważyć przed zamianą stałego lądu na pokład.

Landscape View of Greece during Day Time

Grecja jest krajem wyspiarskim, przez co najpopularniejszym trybem podróżowania jest tzw. island hopping – czyli konstruowanie planu wycieczki wokół przystanków na poszczególnych wyspach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie brak monotonii i połączenie przygody na wodzie z poznawaniem nowych miejsc. Ze względu na mnogość wysp i wysepek należących do Grecji, należy zdecydować się na zgłębianie konkretnego regionu. W tym i następnych wpisach przedstawimy najciekawsze możliwości czekające na przyszłych odkrywców kultury śródziemnomorskiej.

 

Parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed podróżą

W Grecji sezon trwa od kwietnia do października; w zależności od konkretnego roku, czasami może wydłużyć się również na listopad.  Należy jednak pamiętać o specyfice wiatrów w tym rejonie. Etezje (inaczej meltemi) czyli suche, silne wiatry mogą być zarówno sprzymierzeńcami jak i przeszkodami podczas podróży. Zazwyczaj są przychylne żeglarzom, ale najbardziej aktywne są w okresie lipiec-wrzesień. Szczyt meltemi przypada w okolicach 20-25 lipca. Wtedy może osiągnąć prędkości uniemożliwające kontynuowanie żeglugi, więc stanowczo warto pamiętać o tym zwłaszcza przy planowaniu krótkiego rejsu w tym okresie.
Jednak temperatury w trakcie sezonu mogą sięgać ponad 35 stopni, dlatego przy uważnym obserwowaniu pogody wiatr może okazać się orzeźwiającym wytchnieniem.

Infrastruktura portowa

Pomimo aury zazwyczaj sprzyjającej żegludze, jedynie w największych ośrodkach turystycznych odnajdziemy zaawansowane udogodnienia. W mniejszych, lokalnych portach można napotkać trudności związane m.in. z ich rozmiarem i osprzętem do pielęgnacji jachtów. Z drugiej strony, cumowanie zazwyczaj jest bezpłatne, a koszty tankowania wody nie przekraczają 10 euro. Najbogatsze pod względem gamy oferowanych usług są największe i najbardziej turystyczne ośrodki, takie jak Ateny. W stolicy Grecji warto zwrócić uwagę na Alimos Marina, Athens Marina (specjalizująca się w obsłudze jachtów luksusowych) czy Zea Marina lub Vouliagmeni Marina, obie położone w pewnej odległości od miasta, ale również znane z wysokiego poziomu. Praktycznie podczas całej podróży po zakamarkach Grecji da się odnaleźć porty wyróżniające się dopracowaną infrastrukturą, należy zdawać sobie jednak sprawę, że przy zboczeniu na mniej uczęszczane przez większość turystów szlaki możemy spotkać się z udogodnieniami pozwalającymi na zapewnienie najbardziej podstawowych potrzeb.

Dotarcie na miejsce

Jeśli myślimy o rozpoczęciu podróży już w Grecji, a nie wcześniej, najlepszym i najtańszym sposobem będzie droga lotnicza. W zależności od wybranej trasy i miejsca czarteru jachtu, można wybierać pomiędzy bezpośrednimi lotami z wielu miast Polski. Warto pamiętać, że to w największych miastach można znaleźć najwyższej jakości jachty; czasami lepiej nadłożyć parę dni i zdecydować się na sprawdzoną ofertę, zamiast zaczynać podróż w bardziej malowniczym mniejszym porcie, ale skończyć z gorzej utrzymaną łodzią (co może być kłopotliwe zwłaszcza ze względu na prostotę niektórych portów).

Najpopularniejsze trasy

Wśród setek wysp otaczających kontynentalną Grecję, wybór odpowiedniej trasy może wydawać się trudny. Najpopularniejsze trasy obejmują Wyspy Jońskie (wokół których oscyluje turystyka morska na Morzu Jońskim), uważane za jedno z najspokojniejszych miejsc do żeglugi, Cyklady, odpowiednie dla już trochę bardziej doświadczonych żeglarzy, Zatoki: Argolidzką i Sarońską, osłonięte od silnych wiatrów i zapewniające bezpieczny relaks przy pięknych widokach czy Dodekanez – świetny wybór dla podróżników uciekających od turystycznej strony Grecji.

White Pedal Boat on Sea during Daytime

Czego oczekiwać od Grecji?

Dużym plusem jest różnorodność kraju, spowodowane m.in. właśnie rozmieszczeniem jego 20% na licznych wyspach. W zależności od oczekiwań osób uczestniczących w rejsie, można skupić się na większych ośrodkach miejskich i poznać nocne życie mieszkańców greckich metropolii lub przybijać do małych portów w mniej znanych zakątkach Grecji. Jedno jest pewne – niezależnie od obranej taktyki, warto zdecydować się na wyprawę w ten rejon. Piękne krajobrazy, liczne zabytki pamiętające dawne czasy i fantastyczna kuchnia to tylko część tego, co kraj ma do zaoferowania.

Najważniejsze jest to, że zarówno bardziej zaawansowani żeglarze, jak i Ci, którzy dopiero zaczynają morską przygodę, mogą odnaleźć szlak dla siebie na terenie greckich akwenów. W następnych artykułach zajmiemy się właśnie przedstawieniem najbardziej atrakcyjnych i zróżnicowanych tras, skupiając się na:
-Wyspach Jońskich
-Cykladach
-Zatokach: Sarońskiej i Argolidzkiej
-Dodekanezie

Powiemy też o miejscach, których podczas greckiej podróży nie można ominąć.

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość