Planując urlop w Chorwacji szukamy miejsc, w których możemy leniwie spędzić dni na plażowaniu, ale jednocześnie przyjemnie odpocząć podczas zwiedzania. Sprawdźmy, które nadmorskie miejscowości są warte uwagi ze względu na historię, położenie czy panujące warunki.

Zadar

Zadar jest miastem położonym w środkowej części wybrzeża na terenie Dalmacji. Do Zadaru można dotrzeć autostradą – jest to jednak miasto dobrze skomunikowane, do którego dochodzą również lokalne drogi. Dodatkowo z większości sporych miast chorwackich i europejskich jadą tutaj autobusy. W Zadarze jest również dworzec kolejowych; do miasta dojechać można w ten sposób m.in. ze Splitu czy Zagrzebia, jednak z przesiadkami. Możliwe jest również dotarcie z Włoch i miejscowości chorwackich licznymi promami. 9 km od centrum miasta leży port lotniczy, aktywnie działający głównie w okresie lata.

Od czerwca do września w Zadarze panują temperatury powyżej 25 stopni, które nocą jednak spadają do nawet 15. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy temperatura powietrza osiąga nawet 30 stopni. Najcieplejsze morze znajdziemy tutaj w lipcu i sierpniu, kiedy jego temperatura osiąga ok. 23 stopni; w tych miesiącach jest tutaj również największe nasłonecznienie (do 11 godzin dziennie) i najmniejsze ryzyko występowania dni deszczowych (do 4 w miesiącu). Warto jednak pamiętać o tym, że jest to okres największego ruchu turystycznego, dlatego dobrze jest rozpatrzeć pobyt w Zadarze również w czerwcu czy wrześniu, gdy dni deszczowe nie przekraczają 6 w miesiącu, a temperatura wody przekracza 20 stopni. Wrzesień jest jedynie mniej nasłoneczniony – tylko 8 godzin dziennie.

W Zadarze brakuje raczej plaż piaszczystych – najbliższa i kiepsko zagospodarowana znajduje się kilkanaście kilometrów dalej, za osadą Sabunike. Plaża Zaton jest dobrze zagospodarowana, ciągnie się na ok. 1,5 km, jednak jest to plaża raczej żwirowa, choć posiada łagodne zejście do morza. W sezonie turystycznym bywa zatłoczona.

Zadar jest miastem z długim rodowodem, który sięga jeszcze IV w. p. n. e. Początkowo było to miasto iliryjskie, które potem weszło pod panowanie rzymskie, a następnie – bizantyjskie. Z tego powodu nie brakuje tutaj ciekawych zabytków. Do najbardziej popularnych należy leżący w centrum Zadaru kościół św. Donata z IX wieku, z budową jeszcze typową dla okresu przedromańskiego, a także leżący niedaleko niego kościół św. Marii, przy którym nadal stoi dzwonnica z początku XII wieku. Dodatkowo zachowały się inne zabudowania sakralne, a także pałace z okresu barokowego czy stare elementy murów obronnych w postaci bram.

Porec

Porec to jedno z najpiękniejszych, chorwackich miasta, położone na półwyspie Istria w północnej części wybrzeża. Uważane jest za jeden z największych ośrodków turystycznych. Do miasta dostać można się przede wszystkim samochodem, ale również rozbudowaną siecią kolejową (m.in. z Rijeki). Najbliższe lotnisko leży w Puli, ok 50 km dalej; dojechać z niego można autobusami albo wynajętymi taksówkami.

Latem temperatury w tej miejscowości dochodzą do ok. 28 stopni, choć zdarzają się dni, kiedy są niższe – ok. 18 stopni. Najcieplejszy jest lipiec i sierpień, aczkolwiek zarówno czerwiec, jak i wrzesień również są miesiącami przyjemnymi. Zimą temperatury nie spadają raczej poniżej zera. Temperatura morza sięga ponad 20 stopni do czerwca do września, zaś jej szczyt – ok. 24 stopni – przypada na sierpień. Największe nasłonecznienie występuje w lipcu (10 godzin dziennie), wtedy też spada ilość dni deszczowych, których najmniej jest w sierpniu (ok. 8). Pod względem ewentualnych opadów najbezpieczniejszy jest termin urlopowy od lipca do września, bo w czerwcu niekiedy chwilowo wzrasta ilość dni deszczowych. W miejscowości znajduje się sporo różnych plaż, choć do najpopularniejszych należy m.in. Crnika, o charakterze kamienisto-skalistym.

Porec historią sięga jeszcze wieków przed naszą erą, kiedy było miastem iliryjskim, a potem – rzymskim. Na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Eufrazjana, wybudowana w okresie Cesarstwa Bizantyjskiego i wpisana na listę UNESCO. Do dziś zachowały się w niej piękne, oryginalne mozaiki. Dodatkową atrakcją są niewielkie wysepki wokół wybrzeża oraz zabytki z okresu rzymskiego i gotyckiego.

Split

Split położony jest na półwyspie, w południowej części Chorwacji, i stanowi drugie pod względem wielkości miasto w tym państwie. Dojechać można tutaj zarówno autostradą A1, jak i trasami europejskimi. Prowadzą tutaj również linie kolejowe oraz statki dopływające do zlokalizowanego w mieście portu. W Splicie znajduje się również spore lotnisko z wypożyczalniami aut.

Latem temperatury dochodzą tutaj nawet do 30 stopni w dzień, nocą opadając jedynie do 20. Niewielka suma opadów, zwłaszcza w lipcu, sprzyja urlopowi w tym sezonie. Może najcieplejsze jest od czerwca do września, kiedy temperatura waha się od 22,5 do 25 stopni, osiągając swój szczyt w sierpniu. Wtedy też występuje najniższe ryzyko opadów, zaś nasłonecznienie jest największe – ponad 250 godzin.

W mieście znajduje się jedna piaszczysta plaża, która w sezonie turystycznym jest bardzo zatłoczona, a dodatkowo – nieduża. Jest to Bacvice, plaża lubiana przez rodziny z dziećmi z uwagi na łagodne wejście do wody. Drugą znaną plażą jest żwirowo-kamienista Znjan, oblegana przez turystów i mieszkańców Splitu.

Miejscem, które w Splicie koniecznie trzeba odwiedzić jest pałac Dioklecjana, założony jeszcze na przełomie III i IV wieku, wpisany na listę UNSCO. Ma on typowo rzymski charakter zabudowy. Prócz tego warte uwagi są mury obronne oraz akwedukty ciągnące się przy nich, jak również charakterystyczna brama pałacowa czy katedra św. Duji, która niegdyś stanowiła mauzoleum Dioklecjana.

Autorem zdjęcia tytułowego jest Ivan Ivankovic (Flickr, lic. Creative Commons)

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość