Chorwacja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów, który z uwagi na swoje położenie wyróżnia się bardzo zróżnicowanym klimatem. Tereny górskie, kontynentalne czy wybrzeże mają często zupełnie inne temperatury oraz warunki pogodowe, dlatego warto sprawdzić, kiedy wyjazd do Chorwacji będzie najprzyjemniejszy w danym regionie.

Pogoda przez cały rok

Wypoczynek na chorwackim wybrzeżu jest możliwy przez praktycznie cały rok, a to dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu, który nawet zimą utrzymuje tutaj temperatury dochodzące nawet do 10 stopni Celsjusza i rzadko spadające poniżej zera. W Chorwacji kontynentalnej temperatury bywają o kilka do kilkunastu stopni niższe, zależnie od wiejących wiatrów, zaś w obszarach górzystych spadają poniżej zera. Wtedy też można liczyć na opady śniegu, choć są one zwykle dość skąpe.

Lato w Chorwacji jest ciepłe i nawet na terenach górzystych panują temperatury powyżej 18 stopni. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień; to właśnie wtedy na wybrzeżu temperatury dochodzą do 27 stopni. W lecie klimat jest suchy i ciepły, nasłonecznienie wysokie, ale z uroków chorwackich krajobrazów nadmorskich korzystać można już w czerwcu czy jeszcze we wrześniu, kiedy pogoda jest nadal dość stabilna, temperatury ok. 24 stopni, a opady rzadkie.

W sezonie od późnojesiennego przez zimowy aż po wczesnowiosenny klimat jest dość wilgotny, choć najmniej opadów zarejestrować można na wybrzeżu. Wtedy jednak również wzrasta ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych, porywistych wiatrów, które mogą obniżać znacznie temperaturę odczuwalną i komfort podczas odpoczynku.

Wrześniowa pogoda w Chorwacji

Dla osób, które szukają przyjemnej, niezbyt gorącej pogody i mniejszej liczby turystów dobrym miesiącem na wizytę w Chorwacji może być wrzesień. Właśnie w tym okresie temperatury są jeszcze przyjemne, sięgając w dzień do ok. 23 stopni, a nocą spadając jedynie do 17. Woda, nagrzana przez cały sezon, ma często temperaturę odpowiadającą tej powietrza; jej poziom utrzymuje się w okolicach 22 stopni. Nadal sporo jest słonecznych godzin – ich liczba podobna jest tej w maju i wynosi ok. 8 godzin. Dla porównania, szczyt godzin słonecznych przypada na lipiec, kiedy jest ich aż 11.

Warto przy tym wiedzieć, że jeśli wybieramy się w głąb kraju, spotkamy tam temperatury nieco niższe aniżeli na wybrzeżu. Spowodowane jest to różnicą w klimacie; na kontynencie mamy do czynienia z klimatem umiarkowanym, zaś na wybrzeżu – ze śródziemnomorskim. Różnice są jednak niewielkie i sięgają kilku stopni, na pewno jednak na wybrzeżu we wrześniu możemy liczyć na nieco więcej słońca oraz zdecydowanie mniej opadów.

Temperatura wody w Chorwacji

Temperatury wody na chorwackim wybrzeżu praktycznie nie spada poniżej 12 stopni Celsjusza. Najchłodniejsza woda jest późną zimą i wczesną wiosną, czyli w lutym i marcu. Szczyt temperatur przypada na sierpień i wrzesień i wynosi ok. 23 stopni Celsjusza, jednak ciepłą wodą można cieszyć się praktycznie od maja (ok. 17 stopni) do października (19 stopni) – w tym okresie również spada ryzyko występowania gwałtownych, nieprzyjemnych wiatrów, które uniemożliwiają kąpiele czy żeglugę.

Wiatry charakterystyczne dla Chorwacji

Nie bez powodu Chorwacja jest świetnym miejscem na wyjazd dla fanów żeglugi. To tutaj przez praktycznie cały rok wieją wiatry typowe dla wybrzeża, ale również charakterystyczne dla samego regionu. Dwa podstawowe wiatry, mistral i burin, to bryzy. Mistral, nieco silniejszy, dochodzący do 5 w skali Beauforta, wieje od morza do lądu między 10 a 18.

Burin jest wiatrem słabszym, wiejącym tym razem w kierunku od lądu do morza, ale jednocześnie świetnym do żeglowania.

Prócz tych dwóch wiatrów typowych dla wybrzeża charakterystyczny jest jeszcze bora o wyżowym charakterze oraz sirocco o charakterze niżowym. Sirocco, zwany również jugo, jest wiatrem zazwyczaj towarzyszącym pogorszeniu się pogody. Na szczęście, rzadko pojawia się latem – częstotliwość jego występowania wzrasta w październiku i spada w maju. Wtedy też wiatr ten jest o wiele silniejszy oraz trwa nawet kilkanaście dni. Bora jest wiatrem bardzo niespodziewanym i niebezpiecznym – pojawia się bowiem przy bardzo ładnej pogodzie i wysokim ciśnieniu, powodując spienione fale. Wieje z prędkości dochodzącą do 12 w skali Beauforta. Szczęśliwie latem występuje sporadycznie i bardzo rzadko wieje dłużej aniżeli trzy dni. Zimą jest bardziej niebezpieczny i uciążliwy, bo może wiać nawet kilka tygodni.

Latem w czasie licznych burz nad Adriatykiem mogą pojawiać się dodatkowo wiatry typowo burzowe – leverin czy neverin. Wiatry te są bardzo silne, porywiste, na szczęście krótkotrwałe – towarzyszą przede wszystkim błyskom i opadom deszczu. Warto przy tym pamiętać, że burze, choć częste nad Adriatykiem, nie zawsze docierają do samego wybrzeża.

Autorem zdjęcia tytułowego jest Kamil Porembiński (Flickr, lic. Creative Commons)

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość