Dziś będzie o refowaniu. Refowanie to bardzo ważny manewr, który wykonuje się w przypadku zbyt silnego wiatru na zbiorniku wodnym. Bardzo ważne jest dokładne poznanie i przećwiczenie procedury refowania żagli na jachcie, ponieważ często wykonuje się ją w złych warunkach pogodowych, co może być bardzo niebezpieczne, zarówno dla załogi, jak i dla łodzi.

 

Co to jest refowanie

Refowanie to zmniejszenie powierzchni ożaglowania, czyli zmniejszenie wielkości żagli na jachcie żaglowym. Wówczas jednostka nie płynie na w pełni rozwiniętych żaglach, a jedynie na ich części, na wybranych żaglach. Refowanie ma na celu zmniejszenie siły aerodynamicznej wytwarzanej na żaglach, co wpływa na zmniejszenie prędkości jednostki, zmniejszenie przechyłu i prowadzi do spowodowania nawietrzności lub zawietrzności.

 

Refpatenty – czyli sposoby na refowanie

Są różne sposoby refowania, w zależności od budowy danej jednostki, danego jachtu żaglowego.
Żagiel może być składany i mocowany do bomu, żagiel może być nawijany na bom, może być zwijany do wnętrza bomu lub wnętrza masztu na tak zwanym rolerze. W przypadku foka jest to roler foka, a fok wówczas jest nawijany na sztag.

 

Forsowanie żagli

Ciekawe, a może i nawet nowe, pojęcie dla niedoświadczonych żeglarzy to forsowanie żagli. Forsowanie żagli występuje wówczas, gdy jednostka, jacht żaglowy, ma rozwiniętych więcej żagli, niż pozwalają na to panujące warunki pogodowe. Czyli jednym słowem na niezrefowane żagle. Czyli, gdy w danym momencie na jednostce postawionych jest zbyt wiele w pełni rozwiniętych żagli.
Taka sytuacja jest bardzo groźna i może prowadzić do poważnego uszkodzenia jachtu. Może grozić złamaniem masztu, zerwaniem olinowania, wyrwaniem okuć, i oczywiście wywrotką jachtu.

 

Kiedy się refować

Decyzję o refowaniu należy podjąć najwcześniej jak to możliwe. Sternik na jachcie powinien cały czas czujnie obserwować warunki pogodowe na zbiorniku wodnym, znać panujące na nim prądy lub stałe wiatry, występujące w określonych miejscach. Dlatego refowanie najlepiej należy wykonać z wyprzedzeniem. Gdy wiatr zaczyna dmuchać naprawdę mocno, refowanie nie dość, że staje się bardzo trudne, to do tego niebezpieczne.
Zatem refujemy się, gdy znacznie zwiększa się siła wiatru. Ponadto, gdy zauważymy, że prowadzenie jachtu staje się trudne, mamy opory na sterze, jacht za bardzo ostrzy lub sam odpada , występuje duży przechył.
Jeśli nie są to regaty, na pewno kompletnie nic na tym nie tracimy, a zapewniamy bezpieczeństwo załodze i ochronimy jacht. Do tego zawsze dobrze jest, gdy załoga przećwiczy dany manewr jak najwięcej razy.

refowanie

źródło: sailbook.pl

Po co się refujemy

Jak już wspomnieliśmy wyżej, refujemy się głównie dla bezpieczeństwa, swojego i jednostki.

– Refowanie żagli przede wszystkim zmniejsza prędkość jednostki, która może znacznie wzrosnąć przy nagłej zwiększonej sile wiatru.
– Refowanie zmniejsza ryzyko wywrotki w związku z mniejszą siłą przechyłu i niższym środkiem ciężkości.
– Refowanie zmniejsza opory na sterze, w związku z czym nie dość, że sterowanie staje się łatwiejsze, to unikamy ryzyka złamania płetwy sterowe.
– Refowanie zmniejsza w związku z powyższym ryzyko wypadnięcia za burtę.

 

Refowanie foka

Refowanie foka jest operacją łatwiejszą i bardziej standardową niż refowanie grota, ponieważ obecnie niemal na każdej czarterowanej jednostce znajduje się roler foka. Foka i grota powinno się refować jednocześnie.

 

Refowanie grota

Grota refować można na różne sposoby w zależności od patentu na jachcie. Grot można schować w maszcie, jeżeli na jachcie znajduje się roler grota. Na niektórych jednostkach spotkać można również roler grota, który zwija grota w bomie. Jednak na większości jednostek grot chowany jest w lazy jacku.
Aby zrefować grota należy:

  • założyć kamizelki lub przypiąć się szelkami do want
  • odpalić silnik
  • obrać kurs bajdewind
  • zrzucić grota
  • zablokować talię grota
  • znaleźć refbantę i przywiązać nowy róg halsowy do masztu i do bomu
  • róg szotowy przywiązać do końca bomu
  • przywiązać reflinki do masztu
  • postawić grota

Zatem podsumowując, jeżeli znamy prognozę pogody, która mówi o silnym wietrze lub nagle mamy do czynienia ze zbyt silnym wiatrem, a prowadzenie jachtu staje się zbyt trudne, przechył zbyt duży, należy podjąć decyzję o refowaniu. Przypominamy jednak, że im szybciej tym lepiej i wskazane jest refowanie jeszcze przed wystąpieniem trudnych warunków pogodowych.

 

 

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość