Temat Chorwacji wyczerpaliśmy już niemalże do cna, jednak została nam jeszcze jedna ciekawa i istotna kwestia, która chcielibyśmy Wam przekazać. Ogólnie o pogodzie w Chorwacji wiemy tyle, że przez większość czasu jest piękna. Ale to wcale nie wyczerpuje tego tematu. A w szczególności, jeśli chodzi o żeglarzy. Bo każdy żeglarz powinien poznać rodzaje wiatrów w rejonie, w którym zamierza pływać. W końcu to te rodzaje wiatrów będą wpływały na rodzaj żeglugi, którą będziemy w danym miejscu uskuteczniać. W Chorwacji zatem pogoda jest niemalże niezawodna, ale wieje też, i to wieje na wiele różnych sposobów.

Warunki klimatyczne na Adriatyku

Warunki klimatyczne dla tego regionu są typowo śródziemnomorskie, co oznacza łagodną zimę z częstymi deszczami oraz bardzo ciepłe i suche lato. Jeśli chodzi o temperaturę, to różni się ona na północy i na południu Morza Adriatyckiego. Gdy w lecie na północy jest to około 34°C, na południu może być to aż 38°C. Jednak w zimie różnice temperatur  są znacznie większe. Na południu temperatura nie spada zazwyczaj poniżej 6°C, a w tym samym okresie na północnym Adriatyku mogą pojawić się przymrozki.

Dla okresu letniego typowe jest czyste niebo lub chmury kłębiaste oraz różne rodzaje wiatrów.

Na lokalne warunki atmosferyczne wpływ ma rozczłonkowanie wybrzeża oraz pasmo przybrzeżnych wysokich gór.

Rodzaje wiatrów

 

Rodzaje wiatrów na Adriatyku

Przed każdym rejsem warto poznać wiatry, które są charakterystyczne dla danego regionu. W tym przypadku chcemy opowiedzieć Wam więcej o wiatrach hulających w Chorwacji.

Ogólnie mówiąc wiatry chorwackie nie powinny nastręczać żadnych większych problemów sprawnym żeglarzom. Oczywiście zaznaczyć należy, że nikt, kto sam nie czuję się wystarczająco pewnie, nie powinien prowadzić rejsu, nawet jeśli dany akwen jest w miarę spokojny.

Bora

To jeden z najpopularniejszych dla tego regionu wiatrów. To wiatr chłodny, suchy, wieje od września do maja, przychodzi z północnego-wschodu. W porywach osiąga do 12 Bft. Powstaje w wyniku ruchu zimnego frontu atmosferycznego ze środka kraju. Po osiągnięciu morza bora tworzy krótkie i wysokie fale, z których dosłownie wyrywa pianę wodną, przez co znacznie zmniejsza widoczność.
Obecność Bory łatwo można zobaczyć na chorwackich wyspach, gdzie widoczny jest brak roślinności po stronie lądowej i zatoki, drzewa z pniami pochylonymi na południe pniami. Warto też nie brać takich miejsc pod uwagę przy szukaniu miejsca do zacumowania na noc. Podczas Bory lepiej jest też nie żeglować.

Sirocco (Jugo)

To drugi po Borze najpopularniejszy wiatr wiejący na Adriatyku. Jest ciepły i wilgotny, wieje ze stałą siłą od południowego wschodu, wiosną głównie występuje na północnym Adriatyku wiosną, jesienią i zimą na południu. Gdy wieje Sirocco morze malowniczo faluje. Osiąga do 7 Bft.

Levanat

Jeśli porównywalibyśmy go do Bory, to jest on słabszy, bardziej regularny i przewidywalny. Częściej występuje na północnym Adriatyku, wieje ze wschodu i nie powoduje wyraźnego obniżenia temperatury. Najczęściej wieje maksymalnie jeden dzień.

Lebic (Garbin)

To sztormowy, południowozachodni wiatr, który osiąga siłę 8 Bft i większą. Trwa stosunkowo krótko 1-2 godziny. Charakteryzuje się dużą siłą, wysokimi falami i obfitymi opadami. Jest niebezpieczny dla portów, które nie są dobrze osłonięte. Jego nadejście zwiastuje nagły spadek ciśnienia oraz zamglenie na południowozachodnim horyzoncie.

Nevera

Nadejście tego wiatru zwiastują silne i długie porywy wiatru i gromadzące się zachmurzenie typu stratocumulus. Wiatr osiąga siłę 6-8, a czasem nawet do 10 Bft, Podczas tego wiatru występują opady. Wiatr stopniowo słabnie, a opady zmieniają się w naprawdę ogromną ulewę.

Tramontana

Jest to silny i stały wiatr, który występuje głównie na południowym Adriatyku.

Ostro

To ciepły, południowy, wilgotny wiatr.

Rodzaje wiatrów 

Choć o Chorwacji mówi się, że jest łatwa do żeglowania zawsze należy się dobrze przygotować do rejsu, jak zresztą do każdego. Pogoda jest tu rzeczywiście gwarantowana, jednak nie zapominajmy, że morze rządzi się innymi prawami, a tu zmiana pogody zawsze może być szybka i niespodziewana. A w takich przypadkach zawsze dobrze jest być odpowiednio przygotowanym, chociażby teoretycznie.

 

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość