Szlak żeglarski Giżycko – Mikołajki to szlak prowadzący w znacznej mierze kanałami i obecnie trudny do pokonania dla żeglarzy nie dysponujących silnikiem. Liczy ok. 37 km i prowadzi na południe przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Trasa rozpoczyna się w Giżycku nad jednym z największych polskich jezior – Niegocin. Rozciąga się stąd widok na panoramę Giżycka, a z prawej strony na znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wilkasy.

Po niecałych 9 km Niegocin łączy się cieśniną z jeziorem Bocznym. Na wschodnim brzegu natrafimy na wieś Rydzewo, gdzie można skusić się na ewentualny postój w Gospodzie Pod Czarnym Łabędziem.

MAZURSKIE KANAŁY

Niewiele dalej rozpoczynają się już kanały łączące pomniejsze jeziora występujące na szlaku Giżycko – Mikołajki. Zaczynamy od Kanału Kula będącego najkrótszym kanałem mazurskim. Poprzez kanał przebiega umowna granica wodna między dorzeczami Wisły i Pregoły. Kanał Kula łączy jezioro  Boczne z Jagodnym. Na prawym brzegu jeziora Jagodnego natrafimy na Port Jagodne i Port Dalpol. Oba te miejsca oferują możliwość zjedzenia ciepłego posiłku czy zrobienia zakupów w pobliskich sklepach.

Mijając jezioro Jagodne wpływamy do Kanału Szymońskiego łączącego południową część jeziora Jagodnego (zwaną potocznie jeziorem Szymoneckim) z jeziorem Szymon. Nad kanałem przebiega most drogowy trasy S4 łączącej Giżycko i Mikołajki. Jezioro Szymon, na które wypłyniemy z kanału otoczone jest gęstymi szuwarami przez co stanowi doskonałe siedlisko dla ptactwa wodnego. Ponadto znajduje się tu jedyna póki co Żeglarska Smażalnia, czyli pływająca restauracja położona na środku jeziora. Szczycą się posiadaniem najsmaczniejszej ryby na całych Mazurach, więc może warto spróbować.

Niestety nim zdążymy nacieszyć się krajobrazami, wpływamy do kolejnego kanału, tym razem – Kanału Mioduńskiego będącego łącznikiem między jeziorami Szymon a Kotek Wielki.

Kotek Wielki mimo swej nazwy jest jeziorem niezwykle małym, więc ledwo zdążymy na nie wpłynąć, a już znajdziemy się w Kanale Leleckim prowadzącym nad jezioro Tałtowisko. Nad tym kanałem przebiega most drogowy trasy łączącej Mikołajki i Ryn.

Przed nami ostatni już kanał na szlaku do Mikołajek – Kanał Tałcki (lub Tałteński) prowadzący z jeziora Tałtowisko na jezioro Tałty.

DOCIERAMY DO MIKOŁAJEK

Od wpłynięcia do pierwszego na trasie Kanału Kula pokonaliśmy ponad 18 km. Ze względu na konieczność pokonywania kanałów na silniku (brzegi do burłaczenia jachtów są z roku na rok w coraz gorszym stanie), cała ta trasa jest dość uciążliwa i monotonna lecz stanowi jedyny sposób na przedostanie się z centralnej części Wielkich Jezior Mazurskich na część południową.

Na jeziorze Tałty rozwidlają się dwa szlaki żeglowne. Jeden prowadzi w stronę Rynu, a interesujący nas odchodzi w lewo do Mikołajek. W pobliżu rozwidlenia występuje największa głębia jeziora licząca aż 51m.

Płynąc przez Tałty na prawym brzegu dostrzeżemy Olszowy Róg. Jest to najwyższe wzniesienie w okolicy znajdujące się 155 m n.p.m. i stanowiące punk widokowy.

Jezioro Tałty przechodzi płynnie w jezioro Mikołajskie skąd bez trudu dopłyniemy do celu naszego szlaku – portu w Mikołajkach.

Chcesz zawsze być na bieżąco, znać ceny opłat portowych i pryszniców? Wiedzieć w której marinie można dobrze zjeść? Sprawdź na portuj.pl

Mapa Mazury - Giżycko

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość