Szlak żeglarski Giżycko – Węgorzewo to jedna z najpopularniejszych tras prowadzących przez północną część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Liczy około 25 kilometrów i przebiega przez zespół  jezior określanych wspólnie jako jezioro Mamry. Nazwa ta obejmuje kompleks jezior łączących się w sposób naturalny, położonych między Giżyckiem a Węgorzewem o łącznej powierzchni 104 km2.

Trasa bierze swój początek w Giżycku nad jeziorem Niegocin, skąd w zasadzie od razu wpływamy do Kanału Łuczańskiego. Po zachodniej stronie mijamy jedno ze skrzydeł krzyżackiego zamku oraz most obrotowy z połowy XIX wieku stanowiący jedyny tego typu zabytek techniki w systemie żeglugowym. Po opuszczeniu kanału wpływamy na jezioro Kisajno należące już do kompleksu Mamry. Linia brzegowa jest tu znacznie bardziej urozmaicona niż na szlakach południowych, a całość krajobrazu upiększają liczne wyspy m. in. Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Kiermuza i Dębowa Górka. Stanowią one miejsce gniazdowania licznych gatunków ptactwa.

Płynąc przez liczący 20 km kompleks jeziora Mamry miniemy po wschodniej stronie półwysep Królewski Róg, a po zachodniej stronie – Fuledzki Róg wcinający się między jeziora: Kisajno, Dargin, Łabap i Dobskie. Na półwyspie za wsią Fuleda znajduje się rezerwat głazowiskowy „Fuledzki Róg” stanowiący ciekawą atrakcję na tej trasie. Na tym etapie rejsu znajdujemy się na jeziorze Dargin liczącym 30 km2. Po pewnym czasie pojawi się nam na horyzoncie most drogowy, który łączy Sztynort z Pozezdrzem. Przeprawiając się za most wpłyniemy na niezwykle małe (2 km2) i dość płytkie jezioro Kirsajty. Z historycznych ciekawostek dodać można, iż w latach 60. XX wieku jezioro to zostało wykorzystane podczas kręcenia filmu Faraon w reżyserii Aleksandra Forda i udawało rzekę Nil.

Na Kirsajtach z lewej strony dostrzeżemy półwysep wrzynający się między jeziora Kirsajty, Dargin i Mamry Właściwe. Tam nad niewielkim jeziorem Sztynorckim znajduje się słynny port Sztynort ze znaną wśród bywalców Mazur tawerną „Zęza”, stanowiącą częsty cel żeglarzy płynących szlakiem Giżycko – Węgorzewo.

SZTYNORT

Port w Sztynorcie to jeden z największych portów śródlądowych w Polsce. Jednocześnie może tu cumować aż 600 jachtów! Poza wspomnianą już powyżej tawerną „Zęza”, w której można do białego rana śpiewać szanty, pić sztynorcką wódkę i nasiąkać klimatem Mazur, warto zapoznać się także z pozostałą częścią miasta Sztynort. Poza portem natrafimy tu między innymi na XVII-wieczny pałac Lehndorfów, który w zdumiewająco dobrym stanie przetrwał czasy wojenne. Pałac otoczony jest rozległym parkiem, w którym możemy podziwiać kilkusetletnie dęby.

Opuszczając Sztynort wpłyniemy wkrótce na jezioro Mamry („Właściwe”). Ma ono powierzchnię 25,5 km2 i w najgłębszym miejscu sięga aż 39 metrów. Po zachodniej stronie jeziora dostrzeżemy dużą wyspę Upałty mierzącą 67 ha. Jest to największa wyspa zarówno na Mamrach jak i w całej Krainie Wielkich Jezior. Od połowy XVI do połowy XX wieku wyspa była własnością rodziny Lehndorrfów i znajdował się na niej park. Porośnięta lasem mieszanym wyspa stanowi obecnie rezerwat przyrody, a jej część południowa jest miejscem wylęgu wielu odmian ptactwa wodnego oraz ptaków śpiewających.

Na południe od Upałt znajduje się jeszcze jedna ciekawa wysepka – Mała Kępa zwana częściej Wyspą Piramidową. Swoją nazwę zawdzięcza istniejącemu tu niegdyś grobowcowi w kształcie 13 metrowej piramidy, którą Ernest von Lehndorff wybudował dla upamiętnienia hrabiego Henckla von Donnersmarca w 1793 roku. Piramidy nie da się już jednak zobaczyć, gdyż fale jeziora rozmywając wyspę, zniszczyły również grobowiec. Natomiast na zachodnim brzegu wyspy zachował się jeszcze samotny nagrobek Augusta Quednaua – geografa badającego w XIX wieku jezioro Mamry.

Płynąc nieco dalej na północ możemy dostrzec wylot nieczynnego Kanału Mazurskiego, który miał połączyć jezioro Mamry z rzeką Łyną. Inwestycja nigdy nie została ukończona.

MAMERKI – KWATERA GŁÓWNA NIEMIECKICH WOJSK LĄDOWYCH

Jeśli chcemy zacumować w tej okolicy, warto zatrzymać się w porcie Mamerki, skąd nie tylko możemy wybrać się na spacer wzdłuż Kanału Mazurskiego, ale również w stronę poniemieckich bunkrów. Znajduje się tu bowiem jeden z najlepiej zachowanych kompleksów bunkrów z czasów II Wojny Światowej z 30 schronami żelbetonowymi, które w bardzo dobrym stanie zachowały się do dnia dzisiejszego. Wojska niemieckie nie zdążyły wysadzić schronów, które musiały opuścić w styczniu 1945 r. Większość wnętrz i korytarzy jest niezniszczona i dostępna dla turystów. Obecnie znajduje się tu także Muzeum II Wojny Światowej, dzięki któremu udało się odtworzyć i oświetlić ponad 600 m kw. Powierzchni. Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach to niewątpliwie jedna z większych atrakcji na szlaku z Giżycka do Węgorzewa.

Aby dotrzeć do celu naszego rejsu, z jeziora Mamry wpływamy na rzekę Węgorapę, uchodzącą już na terenie Rosji do rzeki Pregoły. Po kilkuset metrach rozpoczyna się Kanał Węgorzewski, który doprowadzi nas najkrótszą drogą do portu w Węgorzewie.

JEZIORO DOBSKIE

Przemierzając szlak Giżycko – Węgorzewo proponujemy zboczyć na chwilę z wytyczonej trasy, aby wpłynąć na jezioro Dobskie. Mamy możliwość odbić na nie na wysokości jeziora Dargin.

Jezioro to warte jest uwagi, gdyż w całości (łącznie z linią brzegową) stanowi rezerwat przyrody z obowiązującą strefą ciszy. Oznacza to zarówno zakaz stosowania sygnałów dźwiękowych, jak i zakaz pływania na silniku, co może stanowić wyzwanie dla niedoświadczonych żeglarzy.

Na jeziorze znajdują się liczne wyspy , wśród których warto zwrócić uwagę na Wysoki Ostrów (znany bardziej pod nazwą Wyspa Kormoranów) stanowiący miejsce lęgowe kormoranów i czapli. Drugim interesującym punktem jest Wyspa Gilma, na której niegdyś znajdowało się grodzisko Galindów wraz ze świętym gajem.

Jezioro Dobskie to niewątpliwie jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na Mazurach.

Chcesz zawsze być na bieżąco, znać ceny opłat portowych i pryszniców? Wiedzieć w której marinie można dobrze zjeść? Sprawdź na portuj.pl

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość