Po wypłynięciu na jezioro Mikołajskie, mniej więcej po 3 kilometrach, natrafiamy na rozwidlenie szlaków: na wprost wiedzie szlak Mikołajki – Ruciane-Nida, natomiast interesująca nas trasa do Piszu odchodzi w lewo. Jest ona w całości oznakowana zielonymi bojami farwaterowymi, więc dość łatwo jest nią podążać.

Na tej wysokości możemy dostrzec półwysep oddzielający jezioro Mikołajskie od zatoki Śniardw, a na półwyspie – wieś Dybowo. Bliżej brzegu widać wbite w dno paliki, które choć ograniczają szerokość toru wodnego, to przynajmniej ostrzegają przed rzuconymi w tych miejscach sieciami rybackimi. Najbezpieczniej jest nie podpływać do nich zbyt blisko.

Kilka kilometrów dalej, żeglując już po jeziorze Śniardwy, z prawej strony dostrzeżemy kolejny półwysep. Rozdziela on jeziora Śniardwy i Bełdany, a znajduje się na nim Stacja Naukowa PAN w Popielnie, zajmująca się hodowlą bobrów, koników polskich i jeleni mazurskich. Niedaleko stacji znajduje się port w Popielnie. Jeśli więc ktoś jest zainteresowany badaniami przyrodniczymi, pragnie zwiedzić muzeum prowadzone przez stację PAN lub po prostu przespacerować się po Puszczy Piskiej, to jest to bardzo dobre miejsce na postój. Szczegóły dotyczące możliwości turystycznych Stacji Naukowej podane są na ich stronie http://popielno.pl/

JEZIORO ŚNIARDWY

To największe jezioro w Polsce, którego powierzchnia wynosi aż 114 km2. W zasadzie jest to jedyny akwen Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie przy nawet względnie dobrej widoczności trudno jest z jednego brzegu dostrzec brzeg przeciwny. Ze względu na dużą powierzchnię jezioro należy do bardziej niebezpiecznych. Duża ilość płycizn i liczne głazy ukryte tuż pod powierzchnią wody stwarzają poważne zagrożenie nawet dla doświadczonych żeglarzy. Ponadto trzeba pamiętać, że na tak rozległym jeziorze, gdzie wiatr może bez trudu się rozpędzić, niezwykle szybko tworzą się wysokie, strome fale. Cechą charakterystyczną Śniardw są też tzw. białe szkwały. Zdarzają się najczęściej przy ciepłej i stosunkowo bezwietrznej pogodzie. Możemy je rozpoznać po ciemnej chmurze pojawiającej się nagle nad jeziorem i przesuwającej się z dużą prędkością. Gdy nadchodzi biały szkwał pozostaje nam zaledwie kilka sekund na zrzucenie żagli, czy próbę ukrycia się w trzcinach. Ponieważ Śniardwy są jeziorem pogodowo kapryśnym należy naprawdę poważnie traktować potencjalne niebezpieczeństwa.

WYSPY JEZIORA ŚNIARDWY

Kontynuując żeglugę po jeziorze Śniardwy ukażą się naszym oczom wyspy: Wyspa Pajęcza i Czarci Ostrów, a jeszcze dalej na wschód – największa wyspa jeziora: Szeroki Ostrów.

Wyspa Pajęcza to jedna z ośmiu wysp jeziora Śniardwy. Jest niezwykle niska i przez to podmokła, co nie czyni jej dobrym wyborem, jeśli pragniemy zejść na ląd. Jej przeciwieństwem jest oddalony raptem o 200 metrów Czarci Ostrów, przy którym w sezonie możemy zauważyć całkiem dużo jachtów. Powodem popularności tej wyspy jest nie tylko fakt, że wznosi się na 12 metrów nad poziom jeziora, co oznacza, że można po niej chodzić bezpiecznie i bez obawy o zmoczenie butów, ale również ciekawa historia wyspy.

FORT LYCK NA WYSPIE CZARCI OSTRÓW

W 1784 roku król pruski Fryderyk II Wielki zwrócił uwagę na strategiczne położenie wyspy. Postanowił stworzyć tu sieć ufortyfikowanych magazynów nazwanych Fort Lyck. Pierwotny wygląd wyspy został zmieniony. Ziemię uformowano w strome nasypy, usypano szańce pod armaty, a całość otoczono obronnym wałem. W głównej części fortu wybudowano spichlerze na mąkę i inne artykuły spożywcze oraz piekarnię i pralnię. Powstały także koszary, budynek dla oficerów, a nad wodą utworzono arsenał prochowy.

Inwestycja nie była jednak do końca przemyślana. Występujące na jeziorze Śniardwy gwałtowne burze i wysokie fale często zalewały niższe części wyspy prowadząc do dużych zniszczeń. Nawałnica, która przeszła nad fortem w 1792 roku wyrządziła tak duże szkody, że uznano utrzymywanie twierdzy za bezcelowe. Kolejny król – Fryderyk Wilhelm II nakazał rozebrać fragmenty Fortu Lyck i sprzedać materiał budowlany oraz ziemię, z której utworzone były szańce i fortyfikacje.

Fort Lyck poszedł w zapomnienie, gdy w 1843 roku zapadła decyzja o wybudowaniu w Giżycku twierdzy Boyen. Magazyny i spichlerze rozebrano, a następnie przeniesiono na miejsce nowo budowanej twierdzy. Pozostałe budynki pozostawiono na Czarcim Ostrowie, aby z czasem uległy zupełnemu zniszczeniu. Dziś zachowały się jedynie fragmenty fundamentów oraz umocnienia ziemne. W 2004 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie wpisał pozostałości Fortu Lyck do rejestru zabytków.

DALSZA DROGA DO PISZA

Na wschód od Wyspy Pajęczej i Czarciego Ostrowu położona jest największa wyspa jeziora – Szeroki Ostrów. Leżał on tak blisko brzegu, że z czasem połączono go groblą ze stałym lądem. Przy południowym brzegu wyspy jest dość dobre miejsce na biwak, a piaszczyste w tym miejscu dno jeziora zachęca do kąpieli.

Płynąc dalej w stronę Pisza natrafimy na jeszcze jedną wyspę uznawaną przez niektórych za najpiękniejsze miejsce południa Wielkich Jezior Mazurskich – na wyspę Kaczor. Leży ona między Śniardwami a jeziorem Seksty.

Z jeziora Seksty dopływamy do Kanału Jeglińskiego będącego najdłuższym czynnym kanałem Wielkich Jezior Mazurskich. Liczy on ponad 5 tysięcy metrów długości i łączy Seksty z jeziorem Roś. Wykopano go w latach 1845-1849, by w ten sposób otworzyć drogę wodną do Pisza. Na kanale znajduje się śluza komorowa Karwik wyrównująca różnicę poziomów między jeziorami.

Z kanału wypływamy na jezioro Roś będące jednym z bardziej malowniczych i rzadziej obleganych przez turystów jezior. Składa się ono z trzech jakby odrębnych rynien łączących się zakolami. Jego brzegi otoczone są lasami lub podmokłymi łąkami. W przybrzeżnych trzcinach gnieździ się wiele gatunków wodnego ptactwa. Do jeziora wpływają trzy rzeki: Konopka, Wilkus i Święcek, a wypływa z niego rzeka Pisa.

Aby dotrzeć do portu w Piszu musimy właśnie z jeziora Roś wpłynąć na rzekę Pisę i po około kilometrze dotrzemy do celu naszej trasy.

Chcesz zawsze być na bieżąco, znać ceny opłat portowych i pryszniców? Wiedzieć w której marinie można dobrze zjeść? Sprawdź na portuj.pl

Portuj - Pisz

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość