Liczący ok. 20 km szlak żeglarski Mikołajki – Ryn rozpoczynamy w Wiosce Żeglarskiej nad jeziorem Mikołajskim. Choć na trasie tej pokonuje się kilka jezior m.in. jezioro Mikołajskie, Tałty i Ryńskie, to można odnieść wrażenie, iż płynie się jednym jeziorem wypełniającym długą rynnę.

JEZIORO TAŁTY

Po 7 km będąc już na jeziorze Tałty trafimy na rozwidlenie szlaku. Do Rynu musimy kierować się dalej prosto  natomiast, jeśli zmienimy zdanie co do celu naszej podróży, to w tym miejscu możemy odbić w prawo i wpłynąć na szlak żeglarski Mikołajki – Giżycko.

Na lewym brzegu jeziora Tałty natrafimy na kilka miejsc postojowych, gdzie można coś zjeść i miło spędzić czas. Na wysokości miejscowości Stare Sady znajduje się Sunport Ekomarina, oferujący niezłe jedzenie czy możliwość pogrania w siatkówkę, jeśli ma się ze sobą piłkę. Nieco dalej na północ natrafimy na Stare Sady Port and Chillout, gdzie również można coś zjeść i odprężyć się nad brzegiem jeziora.

Jezioro Tałty płynnie przechodzi w jezioro Ryńskie mniej więcej na dwunastym kilometrze naszej trasy. Jeziora te stanowią w zasadzie całość i jedynie kaprys geografów spowodował utworzenie umownego podziału i nadanie dwóch odrębnych nazw dla każdego z akwenów. Tu z prawej strony dostrzeżemy półwysep i leżącą na nim wieś Mrówki, z lewej strony natomiast – połączenie z leżącym niecały kilometr od brzegu jeziorem Notyst.

PAŁAC W NOTYŚCIE

Jeśli zdecydujemy się w tym miejscu zejść na brzeg i udać się w kierunku jeziora Notyst natrafimy po drodze na zapomniany i dość zrujnowany Pałac w Notyście, który mimo stanu w jakim się znajduje może stanowić atrakcję tej części Mazur. Co ciekawe jedynym mieszkańcem Pałacu jest obecnie… kozioł!

JEZIORO RYŃSKIE

Kontynuując nasz rejs po jeziorze Ryńskim dostrzec możemy trzy wyspy o łącznej powierzchni 4,5 ha, z których największa to Duża Wyspa w pobliżu wsi Wejdyki. To właśnie w pobliżu tej wyspy położona jest zatoka Rominek, na którą warto zwrócić uwagę, gdyż kształtem przypomina fiord.

Jezioro Ryńskie zasilane jest wodą z położonego na północy jeziora Ołów. Oba te jeziora połączone są kanałem. Nie ma jednak możliwości ani zobaczenia tego kanału, ani tym bardziej wpłynięcia na niego, gdyż jest to kanał podziemny. Został wybudowany przez Krzyżaków, by zaopatrywać w wodę miasto Ryn oraz napędzać młyn wodny, który znajdował się przy wylocie kanału do jeziora Ryńskiego.

Po 20 km od wypłynięcia z Mikołajek przy północno-zachodnim brzegu jeziora Ryńskiego dopływamy już do celu naszego szlaku, czyli miejscowości Ryn i znajdującego się tu portu Ecomarina.

Chcesz zawsze być na bieżąco, znać ceny opłat portowych i pryszniców? Wiedzieć w której marinie można dobrze zjeść? Sprawdź na portuj.pl

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość