Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to niezwykły region naszego kraju. Nazywana czasem Mazurskim Morzem lub Krainą Tysiąca Jezior od lat zachwyca przybywających tu licznie żeglarzy, wędkarzy i wszelkiego typu miłośników wodnego wypoczynku.

Nazwa Mazurskie Morze byłaby kiedyś bardzo adekwatnym określeniem, gdyż przed wiekami cały obszar zalany był wodą, z której z czasem zaczęły wyłaniać się wyspy czy duże fragmenty lądu. W chwili obecnej środkowa część Pojezierza Mazurskiego liczy niemal 2600 jezior, z których część połączona jest kanałami mazurskimi. Dzięki zespołowi sztucznych kanałów takich jak między innymi: Kanał Jegliński, Tałcki, Mioduński, Szymoński, Giżycki, Niegociński, Węgorzewski czy Sztynorcki, mamy możliwość żeglować po całej krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Tak rozległego ciągu połączonych jezior nie ma w żadnym innym państwie Europy. Jest to obszar niezwykły pod względem przyrodniczym, z Puszczą Piską czy Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Spotkać tu możemy wydry, bobry, żółwie błotne oraz bardzo liczne odmiany ptactwa, między innymi: kormorany, czaple, orła bielika czy bociana czarnego.

Największą atrakcją Krainy Wielkich Jezior Mazurskich są oczywiście jeziora i ich niezwykła różnorodność. Do najbardziej znanych należą Śniardwy, Mamry czy Niegocin. Są też jeziora mniej oblegane turystycznie, na których znajdziemy więcej spokoju, jak: Nidzkie, Tyrkło czy Dobskie.

Najdłuższy szlak, który możemy pokonać liczy w linii prostej aż 111 km. Zaczyna się w pobliżu miasta Pisz nad jeziorem Brzozolasek, a kończy aż na kanale w Węgorzewie. Na przebycie tego szlaku trzeba liczyć od 7 do 10 dni, a jeśli chcemy jeszcze pozwiedzać różne atrakcje na lądzie, spędzić trochę czasu w portach czy zwyczajnie się nie spieszyć, to powinniśmy zaplanować sobie nawet dwu czy trzytygodniowy urlop. Ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na tak długi wypoczynek proponujemy pięć głównych szlaków żeglarskich liczących po 20-30 kilometrów. Są to:

1) Szlak żeglarski Giżycko – Węgorzewo

2) Szlak żeglarski Giżycko – Mikołajki

3) Szlak żeglarski Mikołajki – Ryn

4) Szlak żeglarski Mikołajki – Pisz

5) Szlak żeglarski Mikołajki – Ruciane-Nida

 

Wielkie Jeziora Mazurskie są bardzo urozmaicone i dzięki temu każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Jeziora południowe otoczone są lasami Puszczy Piskiej, przez co mogą się wydawać bardziej tajemnicze i urokliwe. Jednak jeziora północne szczycą się czystszą i bardziej przejrzystą wodą. Warto więc zapoznać się i z północą, i z południem. Jeśli nie zdążymy zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego sezonu, to nie ma powodu do zmarwień. Czar Mazur jest taki, że kto przyjedzie tu raz, ten na pewno będzie wracał w ten niezwykły region. Nie dziwi zatem fakt, że rokrocznie ściągają tu rzesze turystów. Miejsca jednak starcza dla wszystkich miłośników sportów wodnych i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Jeśli jeszcze nie wiecie, co robić w wakacje, koniecznie wypożyczcie jacht i spróbujcie się zmierzyć ze szlakami Wielkich Jezior Mazurskich. Warto!

 

 

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość