Choć wiele osób przyjeżdża do Chorwacji głównie po to, aby cieszyć się wypoczynkiem nad ciepłym morzem, to jednak nie sposób nie zwrócić uwagi na piękno przyrody tego kraju. Szczególnie warte uwagi są wodospady, zlokalizowane w chorwackich parkach narodowych.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka jest jednym z najbardziej popularnych obiektów tego rodzaju, zlokalizowanych w Chorwacji. Słynie z pięknych wodospadów, choć przede wszystkim są tutaj dwie warte uwagi kaskady, rozciągające się na wiele metrów. Do samego parku dojechać można samochodem (własnym czy wynajętym na lotnisku) albo w ramach jednej z licznych wycieczek krajoznawczych, do wykupienia w biurach podróży. Przy parku w miejscowości Lozovac znajduje się bezpłatny, duży parking, a cąłośc jest dobrze zagospodarowana – znajdą się tutaj nie tylko toalety, ale również restauracje. Wejście na teren parku jest płatne w kunach, aczkolwiek opłata jest najwyższa w szczycie sezonu, tj. w lipcu i sierpniu; wówczas jest tutaj również najwięcej osób. Dorośli wchodzą za ok. 150 kun, młodzież w wieku szkolnym, do 18 roku życia – za 90 kun, a dzieci do 7 roku życia – bezpłatnie. Trzeba, rzecz jasna, posiadać odpowiednie dokumenty, aby w razie potrzeby udokumentować wiek. Ceny są nieco niższe poza sezonem, kiedy również warto odwiedzić park – zwłaszcza w czerwcu czy wrześniu, gdy pogoda jest już sprzyjająca.

Park otwarty jest w lecie od 8 do 20 przez wszystkie dni w tygodniu. Od kasy biletowej prowadzi ścieżka do szlabanu wejściowego, gdzie sprawdzane są bilety. Warto zaznaczyć, że w ramach ceny biletów znajduje się również opłata za przejazd autobusami na trasie do punktu rozejść ścieżek.

Skradinski Buk i Roski Slap

W sumie na rzece Krka jest siedem różnych wodospadów. Skradinski Buk to wodospad usytuowany niedaleko wejścia do parku, jeden z największych – o długości 800 m i wysokości ponad 45 metrów. Została zaprojektowana tutaj specjalna kładka, którą można przechodzić tuż nad taflą wody, aż do miejsca, w którym wyznaczone zostało specjalne kąpielisko – we wszystkich innych obszarach kąpiel jest zabroniona. Przy ścieżce stoją tablice edukacyjne oraz przygotowane są punkty widokowe. Jeśli nie chcemy na tym zakończyć zwiedzania, musimy wrócić do kasy biletowej przy rozejściu szlaków, tam, gdzie dojeżdżają autobusy.

Aby dostać się do wodospadu Roski Slap trzeba wykupić w kasie biletowej specjalne przepustki na statek. Statki odpływają co godzinę, a cały rejs trwa ok. 4 godzin. Statkiem dostajemy się do wyspy Visovac oraz samego wodospadu Roski Slap, rozciągającego się na 450 metrów szerokości i liczącego 650 metrów długości. Najładniejsza z widocznych z pokładu statku kaskad liczy 15 metrów wysokości; potem można jeszcze wybrać się na pieszą wycieczkę dookoła pętli rzeki.

Park Narodowy Jezior Plitwickich i Veliki Slap

Park Narodowy Jezior Plitwickich kryje w sobie największy wodospad Chorwacji. Są to dwa zespoły jezior połączone licznymi kaskadami – w sumie jest tutaj 90 wodospadów, w tym największy, Veliki Slap. Wejść do parku jest kilka, dojechać można do nich w ramach wykupionych wycieczek albo kierując się na wybrzeże własnym czy wynajętym autem. Dojazd do parku jest dobrze oznaczony. Parking jest płatny – 70 kun za dzień albo 7 za godzinę. Zwiedzanie warto rozpocząć z samego rana, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na jedną z dłuższych tras – jest ich kilka do wyboru. W punkcie informacyjnym dobrze jest kupić informatory oraz mapki, określające bieg szlaków oraz czas ich przejścia. Do wycieczki trzeba się przygotować, zabierając wygodne buty, wodę, jedzenie, a także coś na wypadek deszczu. W sezonie letnim wejście do parku kosztuje 180 kun dla osoby dorosłej, 80 dla młodzieży do 18 roku życia; dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Bilety warto zachować, bo upoważniają do poruszania się statkami czy busami.

Wodospad Veliki Slap obejrzeć można z większości szlaków, choć wiele osób wybiera wariant szlaku C, którym przejście od wejścia nr 1 trwa od 4 do 6 godzin. Schodzenie poza szlak czy wchodzenie do wody jest niedozwolone ze względu na to, że jest to rezerwat, ale również dlatego, że bywa to śmiertelnie niebezpieczne. Sam wodospad Veliki Slap obejrzeć można ze specjalnych, drewnianych kładek – liczy on 78 wysokości, będąc najwyższym i najbardziej widowiskowym wodospadem i cudem natury Chorwacji.

Autorem zdjęcia tytułowego jest Fougerouse Arnaud (Flickr, lic. Creative Commons)

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość