Chorwacji, jako żeglarskiej destynacji można by poświęcić całe książki. Co najmniej jeden rozdział zajęłyby w niej wyspy Chorwacji. Bo temat chorwackich wysp jest tak szeroki, jak wiele jest samych wysp. A jest ich 1244. Jest to liczba nie mała, która daje żeglarzom ogromne możliwości eksplorowania tej części Morza Adriatyckiego, która mieści się w wodach terytorialnych Chorwacji. Ponadto tak duża ilość i gęste rozmieszczenie wysp wpływa na to, że siła wiatru u wybrzeży Adriatyku nie należy to szokujących, a jednocześnie pozwala na bardzo przyjemne i bezpieczne żeglowanie. Wspaniale jest móc zagubić się wśród przepięknych i różnorodnych wysp Chorwacji, do czego gorąco namawiamy!

wypsy Chorwacji

Wyspy Chorwacji – informacje ogólne

Gdy Chorwacja wchodziła do Unii Europejskiej, promowała się, mówiąc, że Unia wzbogaci się o 1244 wyspy. Dzięki tej oszałamiającej liczbie chorwackie wybrzeże zalicza się do najbardziej rozproszonych na świecie. Najwięcej z tych wysp znajduje się w Dalmacji Północnej, ale nie ma miejsca na wybrzeżu, gdzie nie znajdowała by się większa czy mniejsza wyspa.

Spośród wszystkich 1244 wysp 47 jest zamieszkanych, a 78 przekracza powierzchnię 1 km². Największymi wyspami pod względem powierzchni jest wyspa Cres, licząca 405,78 km² (zaludnienie 3184 mieszkańców) i wyspa Krk o takiej samej powierzchni. Natomiast wyspa Krk jest do tego również najgęściej zaludnioną wyspą, licząca 17 860 mieszkańców.

Najpopularniejsze wyspy Chorwacji

Brac – ta wyspa rozciąga się kila kilometrów od Splitu i jest jedną z największych wysp Dalmacji. Północ wyspy jest zaludniona, natomiast południe to głównie góry. W miejscowości Bol znajduje się bardzo znana plaża – Złoty Róg, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Wyspy Elfackie – znajdują się w Południowej Dalmacji, na północny-zachód od Dubrownika. W ich skład wchodzi 13 wysp, z których trzy są zamieszkane.

Wyspy Briońskie – w skład archipelagu Wysp Briońskich wchodzi 14 wysp, które łącznie zajmują niewielką powierzchnię 8 km². Wyspy te stanowią piękny park narodowy Chorwacji.

Premuda – ta niewielka wyspa leży w Północnej Dalmacji niedaleko Zadaru. Ma ona 10 km długości i jedynie 1 km szerokości, a zamieszkana jest przez 60 osób. Wyspę tę lubią odwiedzać nurkowie, którzy mogą tu zapuścić się pod wodę i podziwiać wrak pancernika, który zatonął niedaleko wyspy.

Dugi Otok – uważana za jedno z najciekawszych miejsc na wybrzeżu Adriatyku. Jest to najdłuższa wyspa Północnej Dalmacji o niezwykle malowniczym ukształtowaniu, charakteryzującym się pięknymi klifami.

Korcula – jest to jedna z najczęściej odwiedzanych wysp chorwackich. Wyspa słynie z tego, że urodził się na niej Marco Polo, którego dom można oglądać. Ponadto znajduje się tutaj zachwycająca śródziemnomorska roślinność i niepowtarzalne piaszczyste plaże.

Krk – to jedna z najbardziej malowniczych wysp Chorwacji. Znajduje się w Zatoce Kvarner i jest połączona z lądem mostem Krcki Most.

Kornati – archipelag wysp Kornati znajduje się na południe od pięknego Zadaru, czyli w Dalmacji Środkowej. W skład archipelagu wchodzi ponad sto wysp i wysepek. Jest to raj zarówno dla żeglarzy, jak i amatorów nurkowania ze względu na znajdujące się tu wyjątkowe rafy.

Hvar – na wyspie Hvar znajdziemy przepiękne plaże, wspaniałą architekturę i zabytki, urokliwe zatoczki. Do tego wyspa porośnięta jest lawendą, co wpływa na jej niepowtarzalny wygląd i zapach.

Mljet – ta wyspa z kolei jest jedną z najbardziej zalesionych w Dalmacji. Do tego na wyspie znajduje się park narodowy z dwoma słonymi jeziorami.

wypsy Chorwacji

Wyspy Chorwacji – czarter jachtów

Niestety póki co czarteruj.com nie oferuje czarteru jachtów na przepięknych chorwackich wyspach, jednak bardzo łatwo można się do nich dostać jachtem wyczarterowanymi na wybrzeżu Chorwacji. Jak już pisaliśmy wcześniej proponujemy bardzo bogatą ofertę czarterową w najpopularniejszych miejscowościach i portach Chorwacji, czyli Dubrowniku, Splicie, Trogirze i Szybeniku. Czarter jachtu w jednej z tych miejscowości da nam możliwości zwiedzenia wspaniałych chorwackich miast i wyprawienia się na dowolną chorwacką wyspę.

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość