Tak jak obiecaliśmy, będziemy odkrywać tajniki żeglarskiego eldorado na południu Europy, którym jest Grecja. Dzisiaj skupimy się na tym, co do zaoferowania ma archipelag Wysp Jońskich.

Wyspy Jońskie

Położone są przy zachodnich wybrzeżach kontynentalnej Grecji. Drugą pod względem wielkości i najpopularniejszą wyspą jest Korfu – stolica i popularna baza wypadowa archipelagu, który składa się z 7 głównych wysp (Kefalinia, Korfu, Zakyntos, Lefkada, Kithira, Itaka, Paxos i Antipaxos – liczone jako jedna). Oprócz tego na wodach Morza Jońskiego znajdziemy bardzo dużo mniejszych wysepek, pozwalających na odkrywanie bardziej dzikiej i niezamieszkałej strony wyspiarskiej Grecji.

Na przestrzeni wieków wyspy te były pod panowaniem wielu imperiów, a na ich terenie obecna była kultura rzymska, wenecka, francuska i angielska. Dzięki temu do dziś rejon cechuje się mieszanką pozostałości po wcześniejszych władcach. Jest to dobre miejsce na żeglugę dla osób ceniących sobie kameralny klimat, bliskość natury i autentyczną, wolną od komercji grecką atmosferę.

Warunki pogodowe

Na żeglugę w rejonie Morza Jońskiego najlepiej wybrać się pomiędzy majem a wrześniem. W tym okresie wieją tam wiatry o sile nieprzekraczającej 6 stopni Beauforta, z kierunku północnego zachodu. Największą moc osiągają w okolicach południa i zmniejszają się wraz z nadejściem zachodu słońca. Raz na jakiś czas można zaobserwować pojawienie się silniejszych porywów wiatru i szkwałów od zawietrznych stron wysokich wzgórz na wyspach Itaka czy Zakyntos, ale nie powinno to szczególnie utrudniać żeglugi.

Temperatura wody w maju wynosi około 18 stopni, a podczas miesięcy wakacyjnych dochodzi do 25 stopni. Jest chłodniejsza po zachodniej stronie wysp, zwłaszcza przy najbardziej typowych dla regionu wiatrów północnozachodnich. Na płyciznach i przy wiatrach południowych temperatura wody jest wyższa niż przeciętna.

 

Korfu

Wyspa najczęściej wybierana jako baza rejsów po Morzu Jońskim i najbardziej popularna wśród turystów. Odznacza się zróżnicowanym krajobrazem, z łagodnymi wzniesieniami po południowej stronie wyspy i stromymi, gwałtownymi szczytami klifów po stronie północnej. Na wyspie jest położone miasto o tej samej nazwie, będące flagowym przykładem przenikających się różnych kultur, które rozwijały się kiedyś na tym terenie. Korfu jest szczególnie doceniane ze względu na dobrze zachowaną wenecką architekturę.

Znajduje się tam port, który dzieli się na dwie części – starą i nową. Nowa obsługuje statki wycieczkowe, promy i statki towarowe. Port ten niedawno został rozbudowany, żeby móc przyjmować na wyspę więcej gości przypływających w ramach zorganizowanych wycieczek. Łodzie i jachty natomiast znajdą swoje miejsce w starej części portu, gdzie mogą zaopatrzyć się w paliwo, wodę i uzyskać dostęp do wyposażenia przeciwpożarowego, napraw i potrzebnych konserwacji.


Na wyspie można też zacumować w Naok Yacht Club, który dodatkowo oferuje czarter jachtów. Położony jest przy przylądku Sidhero. Nieopodal Korfu, na północ, znajduje się również główna baza czarterowa wyspy – Marina Gouvia.
Zlokalizowana jest w odległości 6 kilometrów od miasta i 7 kilometrów od lotniska. Oferuje miejsce dla łodzi o długości do 80 metrów. Na jej terenie dostępna jest woda i paliwo, oraz ewentualne usługi naprawcze. Dodatkowo można zaczerpnąć świeżej wody i skorzystać z elektryczności o mocy 220V całkowicie za darmo, a także podłączyć się do sieci WiFi. W pobliżu mariny znajduje się Pantokrator, podwójny szczyt oferujący zapierające dech w piersiach widoki i dostęp do opustoszałego klasztoru datowanego na XVI wiek.

Drugi największy port na Korfu znajduje się w miejscowości Lefkimi na południu wyspy, ale ze względu na płytkość morza nie jest on w stanie przyjmować dużych statków.

Oprócz tego przystań możemy odnaleźć również w kurorcie Palaiokastritsa, a także w Benitses, położonym ok 2.5 mil morskich na południe od Korfu, jednak jest to miejsce zarezerwowane tylko dla łodzi rybackich i wycieczkowych. Na południowy wschód, w odległości 7 mil morskich od Benitses mieści się kolejny port, Petriti. Położony jest w rybackiej wiosce, ale należy pamiętać, że jest dosyć płytki z maksymalną głębokością sięgającą 2.5 m.

 

Lefkada

Położona w centrum archipelagu wyspa, której nazwa pochodzi od starożytnej nazwy przylądka Lefkatas (λευκό – biały). Znana jest głównie z widowiskowych plaż, często pojawiających się na reklamujących Grecję zdjęciach. Za najładniejsze plaże uważa się te położone na zachodzie wyspy. Jak większość wysp w tym archipelagu odznacza się dobrze zachowanym i nieskomercjalizowanym greckim klimatem. Zamieszkuje ją około 20 tysięcy osób; może wydawać się, że to niewiele, ale w skali tego archipelagu to prawie rekordowy wynik.

Wyróżnia ją połączenie z Grecją kontynentalną – oddzielona jest od niej płytką laguną, ale pomiędzy stałym lądem a wyspą poprowadzony jest wiadukt. Dzięki temu może okazać się dobrym rozwiązaniem na bazę wypadową podczas podróży po Morzu Jońskim.
Na Lefkadzie znajduje się lotnisko w miejscowości Preweza, ale loty tam zazwyczaj wymagają przesiadek i są bardzo nieopłacalne. Dlatego dobrym pomysłem może być dolecenie na Grecję kontynentalną i stamtąd przemieszczenie się na Lefkadę drogą lądową. Na miejscu już nie będzie problemu z odnalezieniem odpowiedniego jachtu, niezależnie od oczekiwań żeglarzy.

Marina Lefkas  położona jest tuż przy połączeniu wyspy z wiaduktem i oferuje aż 620 miejsc postojowych dla łodzi o długości do 45 metrów długości i 4 metrów zanurzenia. Można znaleźć tam szeroką ofertę czarterową, od mniejszych łodzi do naprawdę pokaźnych jachtów.


Kolejnym miejscem ze świetną infrastrukturą portową jest Nidri, położone na wschodnim wybrzeżu mniej więcej w połowie wyspy, przy wejściu do zatoki Vlikho Bay. Przechodzi przez nie główna droga wyspy, więc komunikacja jest bardzo prosta i bezproblemowa. Nidri jest największą miejscowością wypoczynkową, przez co port bywa bardzo zatłoczony, jednak oferuje duży wybór jachtów i kompleksowe usługi dla odwiedzających.
Możliwe jest, zwłaszcza w sezonie, że znalezienie miejsca będzie bardzo trudne, ale po wpłynięciu w głąb zatoki o mulistym dnie dochodzącym do 8 metrów głębokości, łatwiej będzie odnaleźć przystań. Schronienie na nabrzeżu jest przystosowane do najczęstszych w rejonie wiatrów z kierunku północy i północnego zachodu, ale przy dużym nasileniu wiatrów może być niekomfortowe; dlatego warto dopasować datę rejsu do prognozowej w sezonie pogody.

Na północy od Nidri położone jest miasteczko Nikiana, malownicza rybacka wioska, świetna dla osób poszukujących relaksu w otoczeniu zieleni. Mieści się w niej mały port, z miejscem dla ok. 10-15 jachtów.
Na wschodzie wyspy zakotwiczyć można również w porcie w zatoce Sivota, w małym i spokojnym porcie mieszczącym około 100 łodzi. Zaledwie 4 mile na zachód znajduje się jedna z dwóch największych wysepek satelickich Lefkady, Meganissi. Są w niej zaledwie trzy miejscowości, na czele ze Spartohori, ale w każdej z nich można znaleźć miejsce na postój.

Jeśli zdecydujemy się na szukanie przystani na południu, warto rozważyć zatrzymanie się w głębokiej zatoce Vassiliki, należy zwrócić jednak uwagę na płytkie wejście do portu. Po zachodniej stronie zatoki znajduje się kotwicowisko o głębokości do 8 metrów. Jeśli wśród załogi znajdują się miłośnicy surfowania, z pewnością nie można przepłynąć koło niej obojętnie – jest to główne, wietrzne centrum tego sportu na wyspie, oferujące bardzo dobre warunki.

Na zachodzie wyspy mieści się Porto Katsiki, bardzo popularne ze względu na piękne plaże i krajobrazy, jednak w sezonie bardzo zatłoczone, za to poza miesiącami szczytu również może okazać się dobrym miejscem na spędzenie kilku chwil w otoczeniu malowniczych widoków.

Paxos i Antipaxos

Paxos to najmniejsza z wysp w Archipelagu Jońskim. Na jej zachodnim wybrzeżu odnajdziemy klify z grotami (słynne Błękitne Groty) dostępnymi tylko od strony morza, idealne dla miłośników bardziej ekstremalnych wrażeń. Na wschodnim wybrzeżu rozciągają się żwirowe i kamieniste plaże.

Głównym miastem wyspy jest Gaios. Może pochwalić się widowiskowym portem, przy wejściu do którego znajduje się wysepka Agios Nikolaos z zachowaną fortecą z czasów weneckich. Można zacumować wzdłuż nabrzeża lub po południowowschodniej stronie wspomnianej wysepki, gdzie jest trochę ciszej i spokojniej. Dla szukających przystani po północnej stronie wyspy dobrym rozwiązaniem może okazać się zakotwiczenie w zatoce w Longos. Oprócz tego do wyboru pozostają Mongonissi lub kotwicowisko położone na południowy wschód od Petalas.

Zaledwie trzy kilometry od Paxos położona jest siostrzana Antipaxos; mówi się, że zamieszkują ją tylko cztery rodziny. Wyspa jest doceniana głównie ze względu na rajskie plaże z białym piaskiem i niewiarygodnie czystą wodę; nawet rodowici mieszkańcy Grecji często przypływają właśnie tam w ramach krótkiego odpoczynku.

 

Itaka

Obowiązkowy punkt wycieczki dla fanów greckiej mitologii. Skalista wyspa, przez którą przechodzi zatoka Molos. Od Kefalonii oddziela ją Cieśnina Itacka o szerokości około dwóch mil morskich. Ma dwie twarze – po jednej stronie, wschodniej, roztaczają się łagodne, urodzajne doliny, podczas gdy zachodni brzeg jest dużo bardziej stromy i przez to mniej gościnny.

Największe porty umiejscowione są właśnie na wschodzie wyspy. Główny, Vathi, będący jednocześnie stolicą wyspy, leży w głębi zatoki Molos, która praktycznie przecina Itakę w połowie. Pełnił rolę głównego portu już od czasów Wenecjan, ze względu na bardzo dobre osłonięcie zatoki. Wejście jest proste i są w nim trzy miejsca do cumowania jachtów – przy kei zachodniej (w pobliżu promów), przy kei południowej lub w głębi zatoki. Dodatkowo istnieje opcja zatrzymania się przy kei północnej, jest ona jednak najgorzej zlokalizowana w stosunku do miasta. Wzdłuż kei północnowschodniej jest bardzo płytko, dlatego należy zachować tam szczególną ostrożność. Na tej samej kei, na wysokości opustoszałej wysepki Lazaretto, pełniącej kiedyś funkcję więzienia, znajduje się stacja paliw.

Oprócz tego, żeglarze mogą znaleźć przystań w Kioni; miasteczku, które uniknęło zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi w roku 1953. Położone jest w zielonej zatoce, w której można się zakotwiczyć; dalej znajdziemy miejsce do zatrzymania się przy północnej kei. Dostępna jest woda, a paliwo dowożone jest cysternami.
Niedaleko, w odległości około 2.5 kilometra leży miasteczko Frikes, które polecane na postój jest tylko przy niezbyt silnych wiatrach. Miejsce dla jachtów jest położone po wewnętrznej stronie falochronu lub przy kei północnej, która została niedawno rozbudowana. Tam jednak istnieje ryzyko napotkania fal wywołanych przez przepływające promy. W głębi portu trzeba uważać na płycizny.

 

Kefalonia

Największa wyspa całego archipelagu, odznaczająca się już z daleka górującym nad horyzontem szczytem Enos. Stolicą jest Argostoli, położone na południowym wschodzie wyspy wewnątrz dużej zatoki – jeśli chcemy rozpocząć podróż na Kefalonii, Argostoli jest najlepszym miejscem do wyczarterowania jachtu. Jednak nawet tam oferta dostępnych łodzi jest mocno okrojona. Z kolei jeśli chodzi o obsługę jachtów przybijających do portów na wyspie, wszystkie z nich obsługiwane są przez firmę Kefalonia Yachting, która zapewnia dostęp do całej gamy niezbędnych do kontynuowania żeglugi udogodnień.

W samym Argostoli można zacumować po wschodniej stronie wejścia do zatoki, bądź przy kei dla promów.
Kefalonia jest atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia podczas żeglowania po Morzu Jońskim z paru względów. Jej największym atutem jest autentyczność, wynikająca z umiarkowanego ruchu turystycznego, połączona z dużą ilością znakomitych lokalnych tawern i restauracji. Miłośnicy pięknych krajobrazów również nie poczują się zawiedzeni – mogą odwiedzić jaskinie Drogarati i Melissani, jedną z flagowych atrakcji wyspy, przejść się po plaży Myrtos, znanej z filmu Kapitan Corelli czy spojrzeć na całą Kefalonię i otaczające ją wody ze szczytu góry Enos.

Jaskinia Melissani

Jaskinia Melissani

Historia tej wyspy jest o tyle niezwykła, że w 1953 miało miejsce trzęsienie ziemi, które prawie doszczętnie zniszczyło większość zabudowań na jej terenie. Jednym z niewielu miast, które do dziś zachowało się w swojej oryginalnej formie jest Fiskardo; najbardziej popularne miejsce na wyspie, modne wśród celebrytów szukających wytchnienia. Odnajdziemy w nim port już z daleka widoczny dzięki dwóm latarniom morskim, które nakierowują żeglarzy na dosyć trudne do namierzenia wejście.
Kolejnym wartym uwagi miasteczkiem jest Assos, gdzie po zakotwiczeniu można spędzić parę godzin zwiedzając bardzo spokojne, urokliwe nadbrzeże i ruiny weneckiej twierdzy. Ze względu na atmosferę i widoki jest jednym z ulubionych przez goszczących na Kefalonii turystów miejsc.

 

Zakyntos

Położona zaledwie 21 kilometrów od Peloponezu wyspa o pochodzeniu wulkanicznym jest jedną z najbardziej polecanych przez podróżników na Morzu Jońskim. Podczas wizyty warto zwrócić uwagę na Narodowy Park Wodny, kryjący pod powierzchnią wody niesamowite okazy morskiej fauny i flory. Szczególnie ciekawe są obecne tam żółwie morskie, które co roku przebywają wielkie odległości, żeby w lipcu i sierpniu przeżyć tam okres lęgowy.

Miasto Zakhyntos (lub Zante) położone jest w zatoce po wschodniej stronie wyspy. Tamtejszy port zapewnia dobrą osłonę od północnowschodnich wiatrów, a płynąc na południowy wschód od niego można napotkać kilka pław cumowniczych, co jest ewenementem w skali tego rejonu. Przy wpływaniu trzeba zwrócić uwagę na rafę, która oznaczona jest czerwoną boją. Zachodnia strona Zakhyntos oferuje żeglarzom postój w porcie we Vromi, która stanowi dobrą bazę do odwiedzenia grot znajdujących się w zatoce o tej samej nazwie.

Na południowowschodnim cyplu napotkamy bardzo malownicze Porto Roma, gdzie znajdują się piękne plaże, a przystań jest osłonięta od północnozachodnich wiatrów. Dla osób, które od cichego relaksu na łonie natury wolą trochę bardziej imprezowy sposób spędzania czasu, na Zakhyntos obowiązkowym punktem będzie Laganas – najpopularniejsze turystyczne miasteczko, gdzie w dużej zatoce można zakotwiczyć jacht przed wyruszeniem na podbój nocnych atrakcji.

 

Historycznie do archipelagu zalicza się również Kithira, jednak w praktyce jest znacznie od niego oddalona – leży na południowym wschodzie od Peloponezu, więc o niej opowiemy w poście skupiającym się na tamtych rejonach.

Wyspy Jońskie to tylko jedna z kilku ciekawych tras, które można wybrać podczas greckiej podróży. Jest szczególnie ciekawa ze względu na bardzo dobrze zachowany autentyczny klimat, zapierające dech w piersiach widoki i co najistotniejsze – jest dobrym kierunkiem nawet dla początkujących żeglarzy. Nie znaczy to, że ci, którzy mają już większe doświadczenie za sterami będą się na tej trasie nudzić; różnorodność wysp i okazja do relaksu w otoczeniu pięknych krajobrazów powinna przypaść do gustu każdemu. Jeśli jednak Wyspy Jońskie nie wydają wam się najlepszym wyborem – już niedługo odkryjemy tajemnice pozostałych greckich regionów..

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość