Większość turystów przybywa do Chorwacji po to, aby cieszyć się wypoczynkiem na plaży. Dzięki licznym wyspom oraz pięknym, zarówno piaszczystym, jak i żwirowym czy kamienistym odcinkom wybrzeża jest to możliwe w różnych okolicznościach przyrody.

Rajska Plaża – wyspa Rab

Rajska Plaża uznawana jest za najbardziej popularną w sezonie turystycznym – trudno jest tutaj znaleźć miejsce, jeśli wybierzemy się zbyt późno. Plaża ciągnie się na dwa kilometry i położona jest w zatoce wyspy Rab, w miejscowości Lopar. Jest to plaża piaszczysta, bardzo łagodnie schodząca do wody, a przez to uwielbiana przez rodziny z dziećmi. Dzięki położeniu w zatoce woda jest osłonięta od wiatru, dlatego zarówno ona, jak i powietrze mają przyjemną temperaturę. Wokół zlokalizowane są liczne bary i restauracje, można również wypożyczyć sprzęt, np. do nurkowania. Sama wyspa Rab jest niewielka, mieszka tutaj ok. 10 tysięcy osób, zaś dotrzeć na nią można promami z Jablanac albo wyspy Krka. Rozciągają się stąd piękne widoki, a turystów zainteresować może lokalna zabudowa, m.in. klasztor św. Eufemii. Warto dodać, że na samej wyspie jest także plaża dla nudystów o nazwie Ciganka.

Zlatni Raj – wyspa Brac

Zlatni Raj to plaża znana z folderów reklamowych Chorwacji, w charakterystyczny sposób wysunięta w kierunku morza. Jest to jednak plaża żwirowa, co nie każdemu odpowiada. Położona jest w miejscowości Bol na wyspie Brac. Z uwagi na swoje usytuowanie jest świetnym miejsce wypadowym do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu. Wyspa Brac liczy sobie ok. 14 tysięcy mieszkańców i leży w środkowej Dalmacji. Dopłynać można do niej promami ze Splitu czy Jadroliniji. Wielbiciele plaż piaszczystych na tej samej wyspie muszą zadowolić się niewielką plażą piaszczystą w zatoce Lovrecina, w północnej części wyspy.

Zrce Beach – wyspa Pag

Zrce Beach to kolejna plaża żwirowa, położona przy kurorcie Novalija na wyspie Pag. Posiada doskonale zorganizowaną infrastrukturę – znajdują się tutaj liczne bary, a wieczorami organizowane są dyskoteki. Wśród turystów popularne są również wybory… miss mokrego podkoszulka. Jest to plaża najchętniej, z wyżej wymienionych powodów, wybierana przez młodych ludzi spragnionych chorwackiego życia nocnego. Sama wyspa Pag jest jedną z większych w Chorwacji, leży w obrębie Dalmacji i ma ok. 8 tysięcy mieszkańców stałych. Co ciekawe, można dostać się na nią bezpłatnie mostem.

Vela plaza – wyspa Krka

Vela plaża to dwukilometrowa, kamienista plaża niedaleko kurortu Baska, w zatoce Bascanska Draga na znanej wyspie Krka. Plaża liczy sobie prawie 2 km długości i mimo swojego kamienistego charakteru jest bardzo oblegana w sezonie turystycznym. Co więcej, stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania tej jednej z największych, chorwackich wysp, która zamieszkana jest przez prawie 18 tysięcy osób. Na wyspę Krka można dostać się zarówno promem z wyspy Cres, jak również i otwartym w latach 80. XX wieku mostem łączącym wyspę z lądem. Warto wspomnieć, że z wyspy Krka niedaleko jest do Parku Narodowego Krka.

Saharun – wyspa Dugi Otok

Saharun to tylko jedna z najpiękniejszych plaż położonych w północno-zachodnim zakątku wyspy Dugi Otok. Cała linia brzegowa tej wyspy jest nieregularna, co sprawia, że utworzyły się tutaj niewielkie, piaszczyste zatoczki, idealnie sprawdzające się do plażowania. Dzięki temu plaże na wyspie Dugi Otok świetnie sprawdzą się dla osób, którym zależy na odpoczynku w ciszy i z dala od turystycznego zgiełku. Sam Saharun to plaża z pięknym, białym piaskiem, o łagodnym zejściu do morza; część innych plaż ma również piaszczysty charakter, ale zdarzają się również te żwirowe i kamieniste. Wyspa Dugi Otok to jedna z wysp archipelagu Zadar, licząca jedynie niecałe 3 tysiące stałych mieszkańców.

Punta Rata – Riwiera Makarska

I na koniec plaża, która wprawdzie leży na lądzie, ale uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc tego rodzaju na świecie. Plaża ta położona jest niedaleko miejscowości Brela w Riwierze Makarskiej. Jest to plaża typowo żwirowa, z pięknym widokiem na morze, a jednocześnie położona na cyplu obrośniętym sosnowym lasem. Warto wiedzieć, że roślinność tutaj, jak i góra oraz niedalekie masywy górskie są chronione jako rezerwat. Cechą charakterystyczną tej plaży jest jej znaczna długość, ale również fakt, że leżący na niej żwir zmienia się w piasek tuż przy linii morza.

Autorem zdjęcia tytułowego jest Roman Pfeiffer (Flickr, lic. Creative Commons)

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość