Granica między akwenami Zatok Sarońskiej i Argolidzkiej jest niejednolita i w różnych źródłach przyjmuje się inne podziały, jednak to ten drugi region jest mniej popularny. Również ze względu na większe oddalenie od Aten na jego wodach jest widocznie mniejszy tłok. W przypadku w którym żeglarzy nie ogranicza krótki czas podróży, najlepiej wybrać trasę obejmującą obie zatoki.

 

Spetses

Spokojna, cicha wyspa pokryta połaciami lasów sosnowych. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom spacerów i odkrywania zakamarków wąskich uliczek. Główne miasto, dzielące nazwę z wyspą, jest domem prawie wszystkich mieszkańców Spetses. Tutejszy port to nie tylko miejsce użytkowe, ale również ciekawy obiekt pod względem historycznym; nie został zrewitalizowany i w dalszym ciągu powstają tam repliki tradycyjnych żaglowców, wykonywane z drewna kaiki i łodzie rybackie. Wyspa cieszy się powodzeniem wśród turystów ze względu na spokojny, sprzyjający wypoczynkowi klimat. Postój znajdziemy tam również w zatoce Baltizas i w Porto Heli.

 

Nauplion

Miasto położone na Peloponezie, przez niektórych uważane za najpiękniejsze na całym półwyspie. Znajdziemy w nim duży, bardzo dobrze wyposażony port. Można zacumować przy kei południowej lub wschodniej, a także w głębi portu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy wiatrach północnych, które wywołują utrudniające postój fale.

Nad miastem wznosi się wybudowana w czasach weneckich forteca Palamidi, z której roztacza się widowiskowa panorama Nauplion i okolic. Wykorzystując okazję, przy pobycie tam można zdecydować się na krótką podróż do pobliskich, starożytnych Myken.

 

Astros

Wioska rybacka, popularne miejsce odwiedzin turystów ze względu na położony obok kurort Paralio Astros. W dalszym ciągu miejsce to zachowało jednak autentyczną atmosferę; można zacumować przy nabrzeżu i wybrać się na spacer szlakiem ruin dawnego zamku i klasztoru.

Leonidhion

Dobre wybór na kolejny przystanek po odwiedzeniu Astros, pomiędzy nimi znajdziemy kotwicowiska w Dunutrios, Zaritsi i Tiros. Już na miejscu jachty mogą odnaleźć przystań w miasteczku Plaka lub w okolicy wioski Poulithra. Samo Leonidhion jest tradycyjnym, rolniczym miastem, otoczonym przez przyciągające wzrok czerwone skały. Ciekawym elementem jest też jego klasyczna architektura – kamienne domy z drewnianymi balkonami  zapewniają iście pocztówkowe widoki.

 

Kiparissi

Zatoka oferująca niesamowite, górskie krajobrazy: wciśnięta pomiędzy szczyty, jest stanowczo częściej odwiedzana przez żeglarzy niż podróżnych przybywających od strony lądu. Dzięki temu do dziś jest niezwykle dobrze odizolowana od turystycznej rzeczywistości. Nielicznym odwiedzającym oferuje fantastyczne widoki, krystaliczną wodę i rajskie plaże. Z pewnością będzie świetnym przystankiem dla żeglarzy lubiących wyzwania i odkrywanie nieznanych większości osób, tajemniczych miejsc.

 

Monemvassia

W dawnych czasach było to bardzo istotne miejsce dla handlu i komunikacji w Grecji kontynentalnej. Znajdziemy w niej elementy świetnie zachowanej bizantyjskiej architektury, pochodzącej z samych początków rozwoju tego ośrodka. Warto zwrócić uwagę na ciekawe położenie średniowiecznego Dolnego i Górnego Miasta; położone jest bowiem na skale do złudzenia przypominającej odrębną wyspę. W Monemvassi można zacumować w porcie, który wpływając zobaczymy po prawej stronie nabrzeża; po drugiej stronie miasta natomiast znajduje się niewielka marina.

 

Żeglując po Zatoce Argolidzkiej, najlepiej poświęcić trochę czasu na zatrzymywanie się w licznych małych portach na greckim wybrzeżu; jest to rejon charakteryzujący się piękną architekturą i naturą przywodzącą na myśl prawdziwie rajskie wakacje. Jej dużym plusem jest również zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem turystycznym a zachowaniem prawdziwie autentycznego ducha tego śródziemnomorskiego kraju. Morze nie powinno sprawiać przykrych niespodzianek – wiatr rzadko przekracza 6 stopni Beauforta, a większość portów jest dobrze osłonięta od północnych i północnozachodnich wiatrów, najczęściej spotykanych w tym regionie.
To już kolejny omawiany przez nas grecki rejon żeglarski, ale nie ostatni, więc jeśli ciągle macie wątpliwości, który wybrać – bądźcie na bieżąco!

 

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość