Ponieważ żeglowanie w Chorwacji to atrakcja coraz bardziej popularna wśród polskich miłośników tego sportu i ponieważ serwis czarteruj.com od niedawna działa również w tym zakątku świata, ostatnie artykuły poświęciliśmy Właśnie Chorwacji, aby przybliżyć Wam nico ten region.
Pisaliśmy już o najpiękniejszych portach, w których można znaleźć również nas oraz o przepięknych i niezwykle licznych chorwackich wyspach, w których można się zakochać, a teraz pora na konkrety. W tym artykule skupimy się na informacjach bardziej praktycznych, które z pewnością przydadzą się wszystkim tym, którzy jeszcze nie mieli okazji żeglować po chorwackim Adriatyku.

 

żeglowanie w Chorwacji

Żeglowanie w Chorwacji – czarter jachtu

Możliwości czarterowe w Chorwacji są niemalże nieskończone. Ze względu na bardzo szybki rozwój tego regionu oraz wielki popyt firmy czarterowe oferują jachty w niemalże wszystkich zakątkach wybrzeża i na chorwackich wyspach.

Czarterować można jachty żaglowe, jachty motorowe, jakie tylko nam się zamarzą. To o czym zawsze należy pamiętać to kaucja, którą należy wpłacić przed wypłynięciem i którą otrzymamy z powrotem po rejsie, jeżeli oczywiście jacht wróci w takim samym stanie, w jakim wypłynął. Dobrze jest mieć w tym celu kartę kredytową. Należy też pamiętać o procedurze odbioru jachtu, o której pisaliśmy we wcześniejszych artykułach.

Jeżeli chodzi o ceny to rozpiętość jest ogromna. Ceny będą się różnić w zależności od jednostki, jej długości, wyposażenia, stopnia luksusu, który chcemy mieć na jachcie. Będą się różnić również w zależności od terminu. W sezonie ceny ogromnie rosną i za ten sam jacht możemy zapłacić nawet trzy razy więcej. O ile poza sezonem za tydzień czarteru na przykład dowolnej Bavarii zapłacimy około tysiąca pięciuset euro, o tyle w sezonie może nas ona kosztować około trzy do czterech tysięcy euro. Można pomyśleć przy tym albo o dużo wcześniejszej rezerwacji albo rezerwacji Last Minute. Tylko, że wtedy musimy być bardziej elastyczni co do daty wyjazdu.

Żeglowanie w Chorwacji – uprawnienia

Aby móc wyczarterować jacht w Chorwacji, osoba prowadząca jacht musi mieć co najmniej patent sternika jachtowego oraz licencję radiooperatora. Z doświadczenia wiemy, że właściciele jachtów i marin bardzo wysoko cienią umiejętności polskich żeglarzy i z zaufaniem czarterują im jachty.

Istnieje również możliwość uzyskania chorwackiego stopnia Voditelj Brodice, który to uprawnia do obsługi radia VHF oraz do prowadzenie nie w celach zarobkowych jednostek do 30 BT. Należy również pamiętać, że jeżeli marzy nam się żeglowanie i tu nie tylko w Chorwacji, zawsze możemy wyczarterować jacht ze skipperem. Wówczas nie musimy mieć żadnego doświadczenia, jedynie bardziej zasobny portfel. Koszt wynajęcia skippera waha się od 80 do 200 euro dziennie. Do tego należy doliczyć koszt wyżywienia skippera.

 

żeglowanie w Chorwacji

Żeglowanie w Chorwacji – mariny

 

Ponieważ Chorwacja jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajem w basenie może Śródziemnego, praktycznie w każdym sezonie pojawiają się nowe mariny.

Do najpopularniejszych należy sieć marin ACI, które mają 22 porty w najciekawszych zakątkach wybrzeża. Są one świetnie rozwinięte, ale wiąże się to z wysokimi opłatami, od 50 do nawet 100 euro za noc, a w sezonie ceny podnoszone są o 10-20%.

W wielu miejscowościach można skorzystać z portów miejskich, które znajdują się pod zarządem władz regionu i które są znacznie tańsze, co jednak wiąże się z tym, że może nie być w nich prądu, wody czy toalet.

W wielu zatokach natomiast znajdują się również prywatne keje, które należą do właścicieli restauracji i do których można zacumować, pod warunkiem, że załoga wybierze się do nich na kolację.
W większości portów i marin cumować mogą jednostki o długości do około 40 metrów, a najczęstszym sposobem cumowania jest cumowanie rufą de kei czy za pomocą kotwicy na cumowisku. Jeżeli podczas żeglowania uszkodzimy jacht lub takielunek w marinach można najczęściej przeprowadzić niezbędne naprawy takielunku czy kadłuba. Ponadto w marinach można zrobić zakupy spożywcze, zatankować wodę, napełnić zbiorniki z paliwem, przenocować i w większości również bardzo dobrze zjeść.
Żeglowanie w Chorwacji z pewnością należy do jednego z najprzyjemniejszych. Brak bardzo silnych wiatrów i prądów, dużych fal i nagłych zmian pogody zapewni nam spokojne i bezpieczne pływanie. Do tego gwarantowane słońce, ciepłe morze i wspaniała kuchnia sprawią, że będziemy mieć wspaniałe wakacje pod żaglami .

 

Masz pytania? Nie wiesz jak wyczarterować jacht? Potrzebujesz pomocy? Napisz, a na pewno Ci doradzimy:)!

Twój email

Twój telefon

Temat

Twoja wiadomość